Vlastní kapitál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vlastní kapitál neboli také vlastní jmění představuje vlastní zdroje financování obchodního majetku podnikatele, pro tvorbu jeho kapitálu. Tvoří ho vklady zakladatelů (vlastníků, společníků) do základního kapitálu společnosti a složky, které vznikly během hospodaření podniku. Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond). V rozvaze se vykazuje na straně pasiv.

Kromě vlastního kapitálu se rozlišuje také cizí kapitál.

Výhody a nevýhody vlastního kapitálu[editovat | editovat zdroj]

Pozitivně je vnímáno, že s vlastním kapitálem nejsou spojeny žádné úroky, které by podnik musel odvádět. Dostatečné množství základního kapitálu budí v podnikání důvěryhodnost a spolehlivost. Na druhou stranu jestliže je vlastní kapitál spjat s nároky vysokého zisku, může být pro podnik výhodnější kapitál cizí.

Zvyšování základního kapitálu, a tím i vlastního kapitálu firmy, jehož je součástí, může být projevem růstu počtu osob ve společnosti. (a vice versa)

Vlastní kapitál je nevratný[zdroj?] a je jedním z kriterií, se kterými se pracuje při finanční analýze, je tedy ukazatelem finanční jistoty. Například ze vztahu mezi vlastním a cizím kapitálem můžeme vyvodit ukazatel zadluženosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]