Azory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Azory
Região Autónoma dos Açores
Vlajka
vlajka
Znak
znak
Motto: Antes morrer livres que em paz sujeitos
geografie

Azory mapa.png

Hlavní město: Ponta Delgada
Rozloha: 2333 km²
Nejvyšší bod: Ponta do Pico (2351 m n. m.)
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 244 006 (2007)[1]
Hustota zalidnění: 105 ob./km²
Jazyk: portugalština
správa regionu
Nadřazený celek: Portugalsko
Druh celku: autonomní region
prezident Vasco Cordeiro
Oficiální web: http://www.azores.gov.pt

Azory (portugalsky: Ilhas dos Açores) jsou portugalské souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantském oceánu, přibližně 1500 km od Lisabonu a asi 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky.

Jde o významnou turistickou oblast. Mají i značný dopravní význam - leží na námořní trase z Evropy do Ameriky, nacházejí se zde tři letiště a kabelová stanice.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Satelitní pohled

Souostroví je tvořeno devíti obydlenými ostrovy: São Miguel (největší, 759 km²), Pico (447 km²), Terceira (403 km²), São Jorge (246 km²), Faial (173 km²), Flores (143 km²), Santa Maria (62 km²), Graciosa (62 km²), Corvo (17 km²). Ostrovy jsou sopečného původu a jsou součástí Středoatlantského hřbetu – včetně podmořské části jsou vysoké 4000 metrů, pobřeží je strmé. Z geologického hlediska leží Azory zčásti na eurasijské a zčásti na severoamerické litosférické desce. Jsou zde častá zemětřesení a výskyt minerálních pramenů. Nejvyšší horou souostroví je Ponta do Pico (2351 m n. m.), která je i nejvyšší horou celého Portugalska. Na Azorech se vyskytuje i mnoho jezer sopečného původu. Vládne zde mořské subtropické podnebí, se silnými větry. Vlivem Golfského proudu tu nejsou velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá k 16 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17 °C a 24 °C.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Angra do Heroísmo na ostrově Terceira

Na ostrovech žije celkem 244 006 obyvatel (2007). Státní správa je rozdělená do třech hlavních měst: Ponta Delgada, Angra do Heroismo a Horta.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy znali již starověcí Féničané, od začátku 14. století Janované a v roce 1453 je (neobydlené) obsadili Portugalci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ine.pt/xportal/xmain?xpid=INE&xpgid=ine_indicadores&indOcorrCod=0000611&selTab=tab0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]