Portugalci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Portugalci (portugalsky Portugueses) jsou románský národ, na jehož utváření působily také germánské a keltské vlivy. Dorozumívacím jazykem je portugalština, dominuje římskokatolické křesťanství.

V Portugalsku žije 10 miliónů Portugalců. Celkový počet Portugalců je však obtížné stanovit, neboť u velké části potomků těch, kteří se usadili v bývalých portugalských koloniích, můžeme jen sotva hovořit o (portugalské) národnosti; v Brazílii, jež má 184 miliónů, je počet osob portugalského původu okolo 100 miliónů.

Známí Portugalci[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějším portugalským mořeplavcem byl Fernão de Magalhães, který obeplul jako první jižní cíp Ameriky a Vasco da Gama, který jako první slavně obeplul Afriku.

Nejvýznamnějšími spisovateli a básníky jsou Luís de Camões a Fernando Pessoa. Světově známou zpěvačkou byla Amália Rodrigues.

Mezi významné politiky patří José Manuel Durão Barroso, který je předsedou Evropské komise. Po 36 let (1932–1968) byl portugalským ministerským předsedou představitel autoritářského režimu Nový stát António de Oliveira Salazar.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]