Alfons I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfons I. Dobyvatel
Příbuzenstvo
otec Jindřich Burgundský
matka Tereza Kastilská
manželka Matylda Savojská
dcera Mafalda
dcera Tereza Portugalská
syn Sancho I. Portugalský
dcera Urraca Portugalská, královna Leonská
nemanželský syn Ferdinand
nemanželský syn Alfons
nemanželská dcera Tereza
nemanželský syn Petr

Alfons I. Portugalský (Alfons I. Dobyvatel, Afonso Henriques, Alfons Jindřich, po 1107 - 6. prosince 1185) byl hrabě portugalský (1112-1139) a od roku 1140/1143 portugalský král, zakladatel portugalského království z dynastie burgundské.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Alfonsův otec Jindřich Burgundský zemřel roku 1112 a regentkou portugalského hrabství, podřízenému kastilskému králi, se na příštích čtrnáct let, kdy bylo Alfonsovi cca 16 - 19 let, stala matka hraběnka Tereza Kastilská (levobočná dcera Alfonse VI. Kastilského) společně se svým druhem Ferdinandem Peresem de Tavara. Mladičký Alfons Jindřich porazil stoupence matky a jejího druha roku 1128 a vyhlásil nezávislost Portugalska. Poté, co založil v roce 1131 klášter a kostel svatého Kříže (Santa Cruz)v Coimbře, se stalo toto město jedním z hlavních středisek jeho hrabství.

Reconquista a vznik Portugalského království[editovat | editovat zdroj]

Po vítězné bitvě nad muslimy u Ourique, která proběhla v roce 1139, byl šlechtou provolán za krále Portugalska pravděpodobně v roce 1140. Jeho bratranec, kastilsko-leónský král Alfons VII. Kastilský uznal královský titul a suverenitu Alfonse Jindřicha až v roce 1143 po dalších vzájemných střetech. A teprve v roce 1179 bylo Portugalské království uznáno rovněž papežským stolcem.

V rámci probíhající reconquisty Pyrenejského poloostrova se Alfonsovi Jindřichovi za pomoci anglických a německých křižáků podařilo dobýt v roce 1147 Santarém a Lisabon. Musel se potýkat jak s příslušníky muslimské sekty Almohadů, tak leonským králem Ferdinandem II.. Rozsáhlé cisterciácké opatství v Alcobaçe, které založil v roce 1153, se stalo vyhlášeným centrem vzdělanosti. Alfons I. zemřel v roce 1185 a byl pohřben v kostele sv. Kříže v Coimbře. Jeho nástupcem na trůnu i na vojenském poli se stal syn Sancho.

Pohřební tumba Alfonse I. v kostele sv. Kříže v Coimbře

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jindřich Burgundský
Znak z doby nástupu Portugalský hrabě
do r. 1126 s Terezou Kastilskou

1112 - 1139
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Portugalský král
1139 - 1185
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sancho I.