Turks a Caicos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Turks and Caicos Islands
Turks a Caicos
Vlajka Turks a Caicos
vlajka
Znak Turks a Caicos
znak
Hymna: God Save the Queen
Geografie

Poloha Turks a Caicos

Hlavní město: Cockburn Town
Rozloha: 430 km² (209. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bod: Blue Hills (49 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Poloha: 21° 45′ s. š., 71° 35′ z. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 20 556 (v rámci Spojeného království 21. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 48 ob. / km² (147. na světě)
Jazyk: angličtina
Náboženství anglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízení zámořské území Velké Británie
Vznik 1. června 1962 (statut korunní kolonie Spojeného království)
Guvernér Peter Beckingham
Měna americký dolar (USD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 796 TCA TC
MPZ GB
Telefonní předvolba +1
Národní TLD .tc

Turks a Caicos (anglicky Turks and Caicos) je zámořské území Velké Británie skládající se ze dvou skupin tropických ostrovů v karibské oblasti, jihovýchodně od Bahamských ostrovů.

Území patří geograficky k Bahamským ostrovům, ale ne politicky. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 430 km² a má převážně nížinatý charakter, s vápencovým podložím a rozsáhlými mangrovovými bažinami. Počasí je slunečné a relativně suché, časté jsou však hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, a tak se do nádrží zachytává voda dešťová. Hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus)[zdroj?] a mušle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy Turks a Caicos byly poprvé osídleny karibskými indiány, ale po jejich objevení evropskými mořeplavci byla populace rychle decimována honem na otroky. Datum objevení se liší podle různých zdrojů – buďto je poprvé navštívil Kryštof Kolumbus 12. října 1492, nebo Juan Ponce de León v roce 1512.

Ačkoliv byly ostrovy pod kontrolou několika států, přímá kolonizace nenastala. Na přelomu 18. století byly ostrovy po několik desetiletí pirátskou základnou. Prvními osadníky byli v 80. letech 17. století bermudští sběrači soli. Mezi roky 1764 – 1783 byly ostrovy okupovány Francií. Když v roce 1783 získaly Spojené státy nezávislost na Velké Británii, mnoho amerických osadníků podporujících Británii odešlo na britské kolonie v Karibiku. Někteří z nich přišli i na ostrovy Caicos a zavedli zde pěstování bavlny. V roce 1799 byly Turks a Caicos anektovány Británií a přičleněny k Bahamským ostrovům. V roce 1848 byly ostrovy prohlášeny samostatnou kolonií.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obě skupiny ostrovů leží v severním Atlantiku, jihovýchodně od Bahamských ostrovů, severně od Haiti a asi 900 km od Miami. Oblast je geografickou součástí Bahamských ostrovů, ale samostatnou politickou jednotkou. Ostrovy Caicos jsou od nejbližších bahamských ostrovů odděleny průlivem Caicos.

Osm hlavních ostrovů a více než 20 ostrůvků tvoří plochu asi 616 km² (z celkové rozlohy 430 km2?). Ostrovy jsou většinou ploché, s rozsáhlými bažinami s mangrovníkovým porostem. Klima je slunečné a relativně suché, ale s častými hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, proto je v cisternách shromažďována dešťová voda. Hlavním zdrojem potravy je rybolov.

Ostrovní skupiny Turks a Caicos jsou od sebe odděleny průlivem Turks.

Ostrovy Caicos[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy Caicos jsou větší než druhá ostrovní skupina a tvoří přes 90 % plochy a přes 80 % populace. Prostorové uspořádání ostrovů připomíná atol. Šest velkých ostrovů leží na západě, severu a východě a několik malých útesů je na jihu. Neoficiálním hlavním městem ostrovů Caicos je vesnice Kew na ostrovu Severní Caicos.

Obydlené ostrovy:

  • Západní Caicos
  • Providenciales
  • Severní Caicos
  • Střední Caicos
  • Východní Caicos
  • Jižní Caicos
  • Ambergris Cay

Ostrovy Turks[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy Turks tvoří řetězec orientovaný ze severu na jih. Celková plocha je asi 26 km², populace je odhadovaná na asi 5500 obyvatel. Obydlené jsou pouze dva hlavní ostrovy:

  • Grand Turk (s hlavním městem)
  • Salt Cay

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika ostrovů je založena na cestovním ruchu a rybolovu. Většina zboží a potravin pro domácí spotřebu je importovaná.