Brasília

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brasília
Brasília
Fotografie z Brasílie
Fotografie z Brasílie
Brasília – znak
znak
Brasília – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 1067 - 1230 m n. m.
Časové pásmo: UTC-3
stát: Brazílie BRA
Region: Středozápadní
Stát: Distrito Federal
Brasília
Red pog.png
Brasília
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 5 801 km²
počet obyvatel: 2 606 885 (2009 [1])
hustota zalidnění: 449 obyv. / km²
správa
starosta: Agnelo Queiroz
vznik: 21. duben 1960
oficiální web: [http://Brasília, Federal District http://Brasília, Federal District]
PSČ: 70000-000

Brasília je hlavní město Brazílie. Jeho rozloha činí 5801 km², v roce 2004 zde žilo 2,2 miliónů obyvatel.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Brasília leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v oblasti, kde pramení řeka Tocantins. Nachází se v průměrné nadmořské výšce 1172 m, nejnižší bod leží 1067 m nad mořem a nejvyšší ve výšce 1230 m n. m. Průměrná teplota je po celý rok velmi vyrovnaná, v lednu se pohybuje okolo 23 °C a v červenci 22 °C. V lednu spadne průměrně 310 mm srážek, v červenci nespadnou žádné.

Historie města[editovat | editovat zdroj]

Brasília je relativně mladé město, vzniklo jako nová brazilská metropole. Hlavním městem Brazílie bylo do dobudování současné Brasílie (již od roku 1763) Rio de Janeiro. Brzy poté, co země získala nezávislost, zrodila se v roce 1822 myšlenka na vybudování nového hlavního města. Společně s tímto návrhem bylo navrhnuto jméno pro toto město, mělo se jmenovat právě Brasília. V ústavě byla tato idea zapsána od roku 1891. K realizaci projektu však došlo až v roce 1954, když začaly přípravné práce. Roku 1956 byl navržen zákon o vybudování nového hlavního města. Aby nová metropole nebyla izolována, muselo být též vystavěno letiště a silniční infrastruktura, které nové město spojovaly se Sao Paulem, Rio de Janeirem a dalšími důležitými sídly v zemi. Rozložení města odráželo jeho moderní charakter; jednotlivé čtvrti byly odděleny, silnice se vyprojektovaly jako široké a dlouhé mnohaproudé komunikace s mimoúrovňovými křižovatkami. Architektura významných budov, hlavně státních úřadů, které se nacházejí právě v centru města je jednou z nejtypičtějších ukázek architektury 50. a 60. let 20. století. K otevření nového hlavního města došlo slavnostně v roce 1960. Součástí slavnostního obřadu byl i náboženský ceremoniál; na Centrálním náměstí byl vztyčen železný kříž z Portugalska. Pod ním také odsloužil první mši v Brazílii Portugalec Enrique de Coimbra. Od roku 1987 je Brasília zařazena na seznamu UNESCO; jedná se o jedinou památku svého druhu zapsanou na seznam světového dědictví. Od roku 2001 má Brasília také i svůj vlastní systém metra.

Katedrála v Brasílii

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Brasília není nikterak staré město, nachází se zde řada zajímavých míst. Na náměstí Tří mocností stojí budova národního kongresu, nejvyššího soudu, dále pak památník připomínající založení města a palác Planalto, kde sídlí prezidentské kanceláře. Důležitou budovou je také moderní katedrála, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ibge.gov.br/home/estatistica/populacao/estimativa2009/POP2009_DOU.pdf
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu