Finská hokejová reprezentace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Finská (bílá) a ruská hokejová reprezentace při vzájemném zápase

Finské národní hokejové mužstvo patří mezi nejlepší národní reprezentační mužstva v ledním hokeji v současnosti. Největšími úspěchy mužstva jsou zlaté medaile z Mistrovství světa v ledním hokeji v letech 1995 a 2011. Na zimních olympijských hrách 2006 v Turíně získalo stříbrnou medaili.

První mezistátní utkání sehrálo proti Švédsku 29. ledna 1928 v Helsinkách (prohrálo 1:8). Poprvé proti Československu hrálo Finsko 14. února 1949 na mistrovství světa a prohrálo 2:19 (proti samostatné české reprezentaci hrálo Finsko poprvé 25. dubna 1993 opět v rámci mistrovství světa a prohrálo 1:3).

Historicky první medaili z mistrovské soutěže reprezentačních mužstev získalo Finsko na Mistrovství Evropy 1985, na kterém obsadilo 3. místo.

Historické výsledky[editovat | editovat zdroj]

Lední hokej na olympijských hrách[editovat | editovat zdroj]

Hokej na ZOH Místo ZOH Umístění Soupisky Trenér
LOH - 1920 Belgie Antverpy (Belgie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1924 Francie Chamonix (Francie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1928 Švýcarsko Svatý Mořic (Švýcarsko) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1932 USA Lake Placid (USA) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1936 Německo Garmisch-Partenkirchen (Německo) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1948 Švýcarsko Svatý Mořic (Švýcarsko) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1952 Norsko Oslo (Norsko) 7.místo Soupiska Risto Lindroos
ZOH - 1956 Itálie Cortina d'Ampezzo (Itálie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH - 1960 USA Squaw Valley (USA) 7.místo Soupiska Joe Wirkkunen, Aarne Honkavaara
ZOH - 1964 Rakousko Innsbruck (Rakousko) 6.místo Soupiska Joe Wirkkunen
ZOH - 1968 Francie Grenoble (Francie) 5.místo Soupiska Augustin Bubník
ZOH - 1972 Japonsko Sapporo (Japonsko) 5.místo Soupiska Seppo Liitsola, Rauli Virtanen
ZOH - 1976 Rakousko Innsbruck (Rakousko) 4.místo Soupiska Seppo Liitsola, Matti Rautiainen
ZOH - 1980 USA Lake Placid (USA) 4.místo Soupiska Kalevi Numminen, Kari Mäkinen
ZOH - 1984 Jugoslávie Sarajevo (Jugoslávie) 6.místo Soupiska Alpo Suhonen
ZOH - 1988 Kanada Calgary (Kanada) Stříbrná medaile Soupiska Pentti Matikainen
ZOH - 1992 Francie Albertville (Francie) 7.místo Soupiska Pentti Matikainen, Sakari Pietilä
ZOH - 1994 Norsko Norsko (Lillehammer) Bronzová medaile Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
ZOH - 1998 Japonsko Japonsko (Nagano) Bronzová medaile Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela, Esko Nokelainen
ZOH - 2002 USA USA (Salt Lake City) 6.místo Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kurri
ZOH - 2006 Itálie Itálie (Turín) Stříbrná medaile Soupiska Erkka Westerlund
ZOH - 2010 Kanada Kanada (Vancouver) Bronzová medaile Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
ZOH - 2014 Rusko Rusko (Soči) Bronzová medaile Soupiska Erkka Westerlund

Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

Hokej na MS Místo turnaje Umístění Soupisky Trenér
MS - 1949 Švédsko Švédsko (Stockholm) 7. místo
MS - 1950 Velká Británie Velká Británie (Londýn) nezúčastnili se
MS - 1951 Francie Francie (Paříž) 7. místo
MS - 1953 Švýcarsko Švýcarsko (Basilej, Curych) nezúčastnili se
MS - 1954 Švédsko Švédsko (Stockholm) 6. místo Soupiska Jarl Ohlson
MS - 1955 Německo NSR (Krefeld, Düsseldorf, Dortmund, Köln) 9. místo
MS - 1956 Itálie Itálie (Cortina d'Ampezzo) nezúčastnili se
MS - 1957 SSSR SSSR (Moskva) 5. místo
MS - 1958 Norsko Norsko (Oslo) 6. místo
MS - 1959 Československo Československo (Bratislava, Ostrava, Brno, Kladno, Kolín, Praha) 6. místo
MS - 1961 Švýcarsko Švýcarsko (Ženeva, Lausanne) 7. místo
MS - 1962 USA USA (Colorado Springs, Denver) 4. místo
MS - 1963 Švédsko Švédsko (Stockholm) 5. místo
MS - 1965 Finsko Finsko (Tampere, Pori) 7. místo
MS - 1966 Jugoslávie Jugoslávie (Lublaň) 7. místo
MS - 1967 Rakousko Rakousko (Vídeň) 6. místo
MS - 1969 Švédsko Švédsko (Stockholm) 5. místo
MS - 1970 Švédsko Švédsko (Stockholm) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Matias Helenius
MS - 1971 Švýcarsko Švýcarsko (Bern, Ženeva) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Matias Helenius
MS - 1972 Československo ČSSR (Praha) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Rauli Virtanen
MS - 1973 SSSR SSSR (Moskva) 4. místo Soupiska Len Lunde
MS - 1974 Finsko Finsko (Helsinky) 4. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS - 1975 Německo NSR (Mnichov, Düsseldorf) 4. místo Soupiska
MS - 1976 Polsko Polsko (Katovice) 5. místo Soupiska Lasse Heikkilä, Seppo Liitsola
MS - 1977 Rakousko Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska Lasse Heikkilä
MS - 1978 Československo ČSSR (Praha) 7. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS - 1979 SSSR SSSR (Moskva) 5. místo Soupiska Kalevi Numminen, Kaj Matalamyaki
MS - 1981 Švédsko Švédsko (Stockholm, Göteborg) 6. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS - 1982 Finsko Finsko (Tampere, Helsinky) 5. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS - 1983 Německo NSR (Düsseldorf, Dortmund, Mnichov) 7. místo Soupiska Alpo Suhonen
MS - 1985 Československo ČSSR (Praha) 5. místo Soupiska Alpo Suhonen, Pentti Matikainen
MS - 1986 SSSR SSSR (Moskva) 4. místo Soupiska Rauno Korpi, Olli Hietanen
MS - 1987 Rakousko Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska Rauno Korpi
MS - 1989 Švédsko Švédsko (Stockholm) 5. místo Soupiska
MS - 1990 Švýcarsko Švýcarsko (Bonn, Fribourg) 6. místo Soupiska Penti Matikainen, Hannu Jortikka
MS - 1991 Finsko Finsko (Turku, Tampere, Helsinky) 5. místo Soupiska Penti Matikainen
MS - 1992 Československo ČSFR (Praha, Bratislava) Stříbrná medaile Soupiska Pentti Matikainen
MS - 1993 Německo SRN (Dortmund, Mnichov) 7. místo Soupiska
MS - 1994 Itálie Itálie (Canezei, Bolzano, Milán) Stříbrná medaile Soupiska Curt Lindström
MS - 1995 Švédsko Švédsko (Stockholm) Zlatá medaile Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
MS - 1996 Rakousko Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska
MS - 1997 Finsko Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) 5. místo Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
MS - 1998 Švýcarsko Švýcarsko (Curych, Basilej) Stříbrná medaile Soupiska Hannu Aravirta, Esko Nokelainen
MS - 1999 Norsko Norsko (Hamar, Lillehammer, Oslo) Stříbrná medaile Soupiska Hannu Aravirta, Esko Nokelainen
MS - 2000 Rusko Rusko (Petrohrad) Bronzová medaile Soupiska Hannu Aravirta
MS - 2001 Německo Německo (Norimberk, Kolín nad Rýnem, Hannover) Stříbrná medaile Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela
MS - 2002 Švédsko Švédsko (Göteborg, Jönköping, Karlstad) 4. místo Soupiska
MS - 2003 Finsko Finsko (Helsinky) 5. místo Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela
MS - 2004 Česká republika Česká republika (Praha, Ostrava) 6. místo Soupiska Raimo Summanen, Erkka Westerlund, Jari Kurri
MS - 2005 Rakousko Rakousko (Vídeň, Innsbruck) 7. místo Soupiska Timo Jutila, Risto Dufva, Hannu Virta
MS - 2006 Lotyšsko Lotyšsko (Riga) Bronzová medaile Soupiska Erkka Westerlund
MS - 2007 Rusko Rusko (Moskva , Petrohrad) Stříbrná medaile Soupiska Erkka Westerlund
MS - 2008 Kanada Kanada (Québec, Halifax) Bronzová medaile Soupiska Doug Shedden, Jukka Jalonen
MS - 2009 Švýcarsko Švýcarsko (Bern, Kloten) 5. místo Soupiska Jukka Jalonen, Timo Lehkonen, Risto Dufva
MS - 2010 Německo Německo (Kolín nad Rýnem a Mannheim) 6. místo Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
MS - 2011 Slovensko Slovensko (Bratislava, Košice) Zlatá medaile Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
MS - 2012 Finsko Finsko a Švédsko Švédsko (Helsinky, Stockholm) 4. místo Soupiska Jukka Jalonen
MS - 2013 ŠvédskoŠvédsko Švédsko a FinskoFinsko Finsko (Stockholm, Helsinky) 4.místo Soupiska Jukka Jalonen
MS - 2014 BěloruskoBělorusko Bělorusko (Minsk) Stříbrná medaile Soupiska Erkka Westerlund

Kanadský pohár[editovat | editovat zdroj]

Rok Místa turnaje Umístění
KP - 1976 Montreal, Toronto, Philadelphia, Winnipeg, Ottawa, Quebec 6.místo
KP - 1981 Montreal, Winnipeg, Ottawa, Edmonton 6.místo
KP - 1984 Halifax, Montreal, Calgary, Londýn, Edmonton, Vancouver, Buffalo Nezúčastnili se
KP - 1987 Calgary, Hamilton, Ottawa, Halifax, Montreal, Sydney 6.místo
KP - 1991 Toronto, Hamilton, Montreal, Ottawa, Quebec, Saskatoon, Chicago, Detroit, Pittsburgh Bronzová medaile

Světový pohár[editovat | editovat zdroj]

Rok Místa turnaje Umístění
SP - 1996 Stockholm, Helsinky, Praha, Garmisch-Partenkirchen, Ottawa, Philadelphia, Montreal, Vancouver, New York 5.místo
SP - 2004 Helsinky, Stockholm, Montreal, Kolín nad Rýnem, Saint Paul, Praha, Toronto Stříbrná medaile


Hlavní trenéři[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]