Zimní olympijské hry 2022

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

XXIV. zimní olympijské hry se uskuteční v zimě 2022. Pořadatel bude vybrán na 127. zasedání MOV dne 31. července 2015 v Kuala Lumpur.

Potenciální zájemci[editovat | editovat zdroj]


Zrušené nabídky[editovat | editovat zdroj]

Dne 11. listopadu 2013 olympijský výbor Švédské oznámil, že podal nabídku do MOV pro hry, ale dne 17. ledna 2014 Stockholm upustil nabídku, kvůli nedostatku politické podpory. Stockholm již dříve hostil Letní olympijské hry 1912.


Polsko-slovenská kandidatura[editovat | editovat zdroj]

Možnost polsko-slovenské spolupráce se vyskytla v říjnu 2012. Podle plánu by hlavním dějištěm her byl polský Krakov s podporou slovenské strany, kde by se uskutečnily soutěže ve sjezdovém lyžování. Alpské disciplíny by se uskutečnili v Jasné. Uspořádání některých disciplín v sousední zemi umožňuje Polákům olympijská charta, podle které tak lze postupovat v případě, že hostitel ZOH nemá vhodné geografické podmínky. Tuto výjimku ale nelze použít pro olympijský turnaj v ledním hokeji, o který měli Slováci původně také zájem.


Mezi možné investice na Slovensku by náležela rekonstrukce popradského letiště a dopravní obsluhy Demänovské doliny, a nebo také výstavba železniční tratě mezi Polskem a Štrbským Plesem. Celkové náklady se odhadují na 1,5 miliardy € přičemž investice se mohou vrátit. Mezi polskou a slovenskou stranou bylo již na podzim 2012 podepsáno memorandum "o možném společném postupu při kandidatuře na ZOH 2022" a 7. 11. 2013 byly podepsány oficiální dokumenty.