Armáda spásy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Armáda spásy
Frälsningsarméns fana, svensk.png

Vlajka Armády spásy

Registrace
Datum 25. 9. 2013
Statutární orgán
Název národní velitel
Sídlo Petržílkova 2565/23, Praha 13-Stodůlky, 158 00
Člen Michael Raymond Stannett (národní velitel, od 25. 9. 2013)
Odkazy
zdroj Rejstřík církví a náboženských společností
William Booth, zakladatel Armády spásy

Armáda spásy (zkratka AS, anglicky Salvation Army) je křesťanská církev s kvazivojenskou strukturou a zároveň charitativní organizace, kterou tato církev provozuje a která je známa především péčí o bezdomovce. Byla založena v Anglii roku 1865. Působí v mnoha státech světa, celkem udává 1,5 milionu členů označovaných jako vojáci, důstojníci a salvationisté (anglicky Salvationists). Učení Armády spásy se také označuje jako salutismus.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Armádu spásy založil metodistický kazatel William Booth v roce 1865, i když jeho původním úmyslem nebylo zahájit nové náboženské hnutí. Od chvíle, kdy se jako dospívající chlapec obrátil ke křesťanství, měl Booth velký zájem o chudé a nevěřící lidi ve svém městě Nottinghamu v Anglii. V roce 1865 se setkal se skupinkou křesťanů, kteří pořádali setkání ve Východním Londýně, což byla jedna z nejchudších čtvrtí města. Booth se stal vedoucím této skupiny a doufal, že víra promění životy lidí, kteří se pak přidají k místním církvím. Avšak ti, kteří se pod jeho vlivem obrátili, chtěli zůstat s ním a připojit se k jeho službě – a tak začala práce, která byla napřed známa jako „Misie Východního Londýna“ a později jako „Křesťanská misie“. V roce 1878 změnila tato organizace název na Armádu spásy. Během desetiletí se hnutí rozšířilo mimo Británii. Dobře se zavedlo hlavně v Severní Americe.

Na území Československa a České republiky[editovat | editovat zdroj]

Armáda spásy zahájila svoji činnost v Československu v roce 1919, registrována byla v roce 1921.[2]

Přečkala obtížnou dobu okupace (19391945). Komunistický režim však její existenci v tehdejším Československu zcela ukončil. Početná skupina jejích členů byla dokonce uvězněna. Krátce po „Sametové revoluci“ v listopadu (1989), požádala skupina křesťanů Armádu spásy, aby zvážila obnovení práce. Tehdejší federální československá vláda měla také velký zájem o odborné a praktické zkušenosti Armády s řešením problémů lidí bez domova. Prezident Václav Havel se setkal s generálkou Evou Burrowsovou a byly navázány přímé kontakty s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Armáda spásy v České republice byla registrována MV ČR dne 17. května 1990 jako občanské sdružení.

Armáda spásy v ČR má sídlo v Praze. V jejím čele stojí velící důstojník pro Českou republiku - v současné době, s účinností od 1. května 2008, tuto funkci zastává major Michael R. Stannett ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Národní Ústředí zajišťuje styk s Ústředními orgány ČR, koordinuje práci v celé republice, udržuje kontakt s mezi­národní Armádou spásy a vede centrální Účetnictví pro veškerá zařízení Armády spásy v ČR.

Konkrétní práce v jednotlivých městech, kde Armáda spásy působí (tedy Praha, Brno, Ostrava, Havířov, Karlovy Vary, Krnov, Opava, Přerov a Šumperk), zahrnuje oblast duchovní i sociální. Duchovní práce je soustředěna do tzv. sborů, v jejichž čele stojí důstojníci Armády spásy. V současné době je v každém městě působení jeden sbor Armády spásy. Jednotlivá sociální zařízení jsou vedena zahraničními i českými odborníky. Sociální práce zahrnuje např. péči o bezdomovce, staré a nemocné občany, matky s dětmi, děti a mládež, ale i další formy pomoci podle aktuálních potřeb. Speciální projekty jsou Domovy Přístav v Ostravě - pobytové zařízení se zvláštním režimem pro lidi bez domova v seniorském věku a služby následné péče v Havířově - nabízejí možnost těm, kteří se rozhodli bojovat se závislostmi na alkoholu a gamblingu a potřebují podporu na cestě k trvalé abstinenci

Dobročinná akce Armády spásy v ČR "Strom splněných přání 2011" v Praze 6

Dne 25. září 2013 se Armáda spásy stala oficiální registrovanou církví v České republice.[3][4] Občanské sdružení tímto automaticky nezaniklo.

Kritika a kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Diskriminace LGBT osob[editovat | editovat zdroj]

Osoby, které praktikují pohlavní styk s osobami stejného pohlaví, nejsou oprávněny stát se vojáky Armády spásy.[5] Nicméně Armáda spásy nikterak nediskriminuje příjemce pomoci ani účastníky svých bohoslužeb[6]

Armády spásy věří, že homosexuální křesťané by měli žít v celibátu.[7]

V červenci 2012 člen oddělení pro komunikaci australské větve organizace, major Andrew Craibe, v rozhovoru v rádiu přiznal, že součástí víry Armády spásy jsou části Bible, které odsuzují sexuálně žijící homosexuály.[8] Armáda spásy se později omluvila za případné pohoršení způsobené výroky Andrewa Craibea.[9]

Odmítání a ničení darovaných hraček[editovat | editovat zdroj]

V průběhu Vánoc roku 2010 Armáda spásy v Calgary v kanadské provincii Alberta odmítla užít darované hračky odvozené od ság Harry Potter a Twilight, protože byly v rozporu se základními přesvědčeními Armády spásy. Podle lokálního kapitána Armády spásy byly tyto hračky předány jiným organizacím, které je distribuovaly dětem, ale podle dobrovolníků v té době pracujících pro calgarskou Armádu spásy byly všechny takovéto hračky zničeny.[10]

Celosvětová expanze Armády spásy[editovat | editovat zdroj]

V současné době působí Armáda spásy ve 127 zemích na světě. Její mezinárodní ústředí vede v Londýně generál André Cox. Přes 1 100 000 vojáků a 100 000 zaměstnanců pracuje v rozvojových komunitních programech, azylových zařízeních pro bezdomovce, dětských domovech, rehabilitačních centrech, centrech pro děti a mládež, domovech pro seniory, nemocnicích a projektech pro služby vojenským složkám, vězňům a vyhledávání pohřešovaných osob.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.duden.de/rechtschreibung/Salutismus
  2. SKOVAJSA, Marek. Občanský sektor. Praha : Portál, 2010. ISBN 979-80-7367-681-0. Kapitola Česká organizovaná občanská společnost ve 20. století, s. 55.  
  3. Výpis z Rejstříku registrovaných církví a náboženských společností: Armáda spásy [online]. Ministerstvo kultury ČR, rev. 2013-10-29, [cit. 2013-10-29]. Dostupné online.  
  4. Armáda spásy se stala novou českou církví - zpravodajský portál iDnes.cz
  5. "Homosexual practice however, is, in the light of Scripture, clearly unacceptable. Such activity is chosen behavior and is thus a matter of the will. It is therefore able to be directed or restrained in the same way heterosexual urges are controlled. Homosexual practice would render any person ineligible for full membership (soldier-ship) in the Army." Salvos questioned over stance on homosexuality – GNN. Published 18 June 2012. Retrieved 26 October 2012.
  6. ""Podobně však nemá žádnou oporu v Písmu snižování či jiné špatné zacházení s někým z důvodu sexuální orientace. Armáda spásy se staví proti jakémukoli takovému šikanování. V souladu s těmito přesvědčeními jsou služby Armády spásy k dispozici všem potřebným bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Bohoslužebná shromáždění Armády spásy jsou otevřena všem, kdo upřímně hledají víru v Krista"" [1] - Armáda spásy Praha - Prague Pride 2012. Retrieved 1 August 2012.
  7. The Salvation Army: Position Statements [online]. Salvationarmyusa.org, [cit. 2012-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. http://www.samesame.com.au/news/local/8583/Salvos-apologise-for-put-gays-to-death-quote.htm
  9. http://www.abc.net.au/local/stories/2012/06/18/3527409.htm
  10. Bill Kaufmann, QMI Agency. Sally Ann bans Harry Potter and Twilight toys [online]. 8 December 2010, [cit. 2012-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu