V tomto článku je použita zastaralá šablona „Lokomotiva hlavička“. Náhradou za ni má být šablona „Infobox - železniční hnací vozidlo“, tou by se měla nahradit.

Lokomotiva 123

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektrická lokomotiva řady 123
(dle označení UIC)
Lokomotiva 123.026 v Děčíně
Staré označení ČSD E 469.3
Tovární označení 57E
Základní údaje
Výrobce Škoda Plzeň
Rok výroby 1971
Počet vyrobených kusů 29 + 1 lokomotiva později přeznačená na řadu 124
Provozovatel (ČSD, ČD), ČDC
Období provozu 1971–dosud
Trvalý výkon 2 040 kW
Maximální tažná síla 224 kN
Maximální rychlost 90 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 85 t
Délka přes nárazníky 17 210 mm
Minimální poloměr projížděných oblouků 120 m
Rozchod kolejí 1 435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu Bo´ Bo´
Napájecí soustava 3 kV
Seznam českých a slovenských lokomotiv

Lokomotiva řady 123 je elektrická lokomotiva určená pro nákladní dopravu. Vyráběla ji v roce 1971 plzeňská firma Škoda (typové označení Škoda 57E) pro Československé státní dráhy. Patří mezi československé lokomotivy tzv. I. generace.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Choceň, 123.013 v čele nákladního vlaku.
Stroj 123.019 na Novém spojení v Praze.

Stroje řady 123 jsou do značné míry shodné s předchozí řadou 122, proto je také výrobce označil jako druhou sérii svého výrobního typu 57E. Na rozdíl od řady 122 byl do nich instalován blok křemíkových diod pro ochranu trakčních motorů při případném zkratu. Viditelným rozdílem je vypuštění vystouplé ozdobné obvodové lišty mezi rámem a okny lokomotivní skříně. Na některých lokomotivách je ale tato lišta nalakována. U řady 123 je použita ocelová skříň se dvěma koncovými stanovišti strojvedoucího, do nichž je vstup z venku z obou stran. Mezi stanovišti se nachází strojovna se čtyřmi bočními okny na každé straně. Pohon zajišťují čtyři trakční motory, pro každou nápravu jeden.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Po dodání k ČSD byly nasazeny v okolí Prahy na nově elektrizovaných tratích, kde sloužily v osobní i nákladní dopravě. Zkoušeny tak byly například v příměstské dopravě na trati do Benešova či Nymburka. Později se však kvůli převodu na nižší maximální rychlost staly jejich doménou výhradně nákladní vlaky. Po rozdělení ČSD zůstaly všechny lokomotivy této řady v Česku u dopravce České dráhy. Celá řada byla v roce 1996 předána do Ústí nad Labem, kde jsou v rámci firmy ČD Cargo pod zdejším SOKV provozovány dodnes. Spolu se starší sesterskou řadou 122 vozí vlaky napříč celým Českem, dopravují např. vlaky s uhlím pro elektrárny Opatovice a Chvaletice, různé směsné nákladní vlaky mezi velkými železničními uzly a jsou taktéž k vidění v čele nákladních expresů s kontejnery či automobily. I přes svou celkovou zastaralost jsou tyto lokomotivy dodnes nepostradatelné a procházejí i hlavními periodickými opravami včetně opatřování novým korporátním lakem.

Lokomotiva označená podle původního schématu značení E 469.3030 byla určena pro železniční zkušební okruh u Velimi, po roce 1988 však byla přeznačena na řadu 124.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]