Lokomotiva 775

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Motorová lokomotiva řady 775
(dle označení UIC)
T678 locomotive.jpg
Staré označení ČSD T 678.0
Tovární označení  
Základní údaje
Výrobce ČKD
Rok výroby 1961 - 1964
Počet vyrobených kusů 17
Provozovatel ČSD, ŽSR
Období provozu 19611996
Trvalý výkon 1 470 kW (výkon později snížen na 1 325 kW)
Maximální tažná síla kN
Maximální rychlost 100 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 111 t
Délka přes nárazníky 18 000 mm
Minimální poloměr
projížděných oblouků
120 m
Rozchod kolejí 1 435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu Co´ Co´
Přenos výkonu Elektrický přenos výkonu
Typ spalovacího motoru K 8 S 310 DR
Seznam českých a slovenských lokomotiv

Lokomotivy řady 775 (dříve T 678.0), přezdívané Pomeranč, Cénula nebo také Devina jsou dieselové lokomotivy s elektrickým přenosem výkonu. Vyráběny byly v letech 19611964. Celkem bylo vyrobeno pouze 17 kusů, další dodávky ČSD zastavily ve prospěch lokomotiv řady 781 sovětské výroby. Lokomotiva má dva třínápravové podvozky, hnané jsou všechny nápravy. Pomeranče byly určeny pro nákladní vozbu, výborně se osvědčily při postrku na sklonově náročných tratích, kde takto především pomáhaly právě strojům řady 781, které se objevovaly na čelech nákladních vlaků. Nejvyšší povolená rychlost stroje činí 100 km/h.

Technika[editovat | editovat zdroj]

Mechanická část[editovat | editovat zdroj]

Spalovací motor[editovat | editovat zdroj]

Funkci spalovacího motoru zde plní pomaluběžný vznětový čtyřdobý řadový osmiválec ČKD  8 S 310 DR přeplňovaný turbodmychadlem a chlazený vodou. Při volnoběhu má 450 ot./min, maximálně může točit až 850 ot./min. Vrtání válců je 310 mm, zdvih pístů 360 mm, nejvyšší výkon 1 472 kW při 750 ot./min (později použitím jiného turbodmychadla 1325 kW). Ventilový rozvod je typu OHV a vstřik paliva přímý. Regulaci otáček zajišťuje výkonnostní regulátor. Ten se skládá ze stavěče otáček, odstředivého regulátoru, hydraulického zesilovače a elektrického kompenzátoru.

Elektrická část[editovat | editovat zdroj]

Trakční generátor[editovat | editovat zdroj]

Trakční generátor SS 105/62 x 8, který je přes pružnou spojku napojen ke spalovacímu agregátu, má výkon 1370 kW a pohání šestici trakčních motorů ve třech paralerních větvích. Regulace buzení trakčního dynama je provedena pomocí diferenciálního budiče. Zajímavostí bylo použití transduktorového regulátoru rozjezdových proudů, který v závislosti na daném výkonovém stupni omezoval maximální rozjezdový proud na mezi adheze, čímž bylo možné lépe využívat adhezní váhu lokomotivy. Napájení transduktoru střídavým proudem bylo zajištěno z kroužků pomocného generátoru.

Trakční motory[editovat | editovat zdroj]

Každý podvozek má tři stejnosměrné trakční motory typu TM 51/36x4 o výkonu 205 kW. Trakční motory mají cizí ventilaci. Zeslabovaní buzení je třístupňové.

Pomocné pohony[editovat | editovat zdroj]

Pro pohon ventilátorů chlazení vody a trakčních motorů byly použity střídavé elektromotory, napájené z třífázového synchronního alternátoru. Stejným způsobem bylo poháněno i pomocné čerpadlo chladící vody. To bylo možné napájet i z vnější sítě, čímž bylo možné lokomotivu udržovat v teplém stavu při stopnutém spalovacím mortoru. Ohřev vody zajišťovaly topnice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]