V tomto článku je použita zastaralá šablona „Lokomotiva hlavička“. Náhradou za ni má být šablona „Infobox - železniční hnací vozidlo“, tou by se měla nahradit.

Lokomotiva 112

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektrická lokomotiva řady 112
(dle označení UIC)
Staré označení ČSD E 457.0
Tovární označení 78E
Základní údaje
Výrobce Škoda Plzeň
Rok rekonstrukce 1979
Počet vyrobených kusů 1
Provozovatel (ČSD), ČD
Období provozu 19791996
Trvalý výkon 760 kW
Trvalá tažná síla kN
Maximální rychlost 80 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 68 t
Délka přes nárazníky 14 400 mm
Minimální poloměr
projížděných oblouků
Rozchod kolejí 1 435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu Bo´ Bo´
Napájecí soustava 3 kV
Seznam českých a slovenských lokomotiv
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování


Lokomotiva řady 112 byla elektrická lokomotiva na stejnosměrný proud určená pro posun. Vznikla rekonstrukcí (tovární typ Škoda 78E) jedné lokomotivy řady 110, která byla předtím poškozena při požáru. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1979.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Účelem přestavby poškozeného stroje na jiný typ byla potřeba vyzkoušet nové technologie pro plánovanou řadu 111. Nový byl především nový systém regulace výkonu – a to pulzní regulace. Ve zkušebním provozu vykazovala lokomotiva při posunu oproti předchozí řadě 110 úsporu elektrické energie až o 55 %. Zkoušky byly úspěšné a mohlo se tedy přistoupit k výrobě sériových strojů nové řady 111.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Lokomotiva byla nasazena v místě svého původního působiště – tedy v Ostravě. Nebyla však příliš oblíbená, jelikož měla nižší hmotnost na nápravu, z tohoto důvodu nebyla schopna vyvinout dostatečnou tažnou sílu. Již roku 1991 byla odstavena a v roce 1996 oficiálně zrušena. Poté sloužila jako zdroj náhradních dílů až do roku 2001, kdy byla rozebrána a sešrotována.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]