V tomto článku je použita zastaralá šablona „Lokomotiva hlavička“. Náhradou za ni má být šablona „Infobox - železniční hnací vozidlo“, tou by se měla nahradit.

Lokomotiva 199

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektrická lokomotiva řady 199
(dle označení UIC)
Základní údaje
Výrobce JLS
Rok výroby 1993
Počet vyrobených kusů 1
Provozovatel (ČD)
Období provozu 1993–dosud
Trvalý výkon 37,5 kW
Maximální tažná síla kN
Maximální rychlost 10 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 22 t
Délka přes nárazníky 6150 mm
Minimální poloměr
projížděných oblouků
Rozchod kolejí 1 435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu B
Napájecí soustava akumulátorová
Seznam českých a slovenských lokomotiv

Lokomotiva řady 199 je malá dvounápravová akumulátorová lokomotiva určená pro posun v areálech lokomotivních dep.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Ve snaze zlevnit posun s lokomotivami v areálech lokomotivních dep si České dráhy objednaly rekonstrukci starých lokomotiv řady 700, 701 a 702 na moderní dvouzdrojové nebo akumulátorové lokomotivy. K sériové výrobě nakonec nedošlo ve prospěch dvouzdrojových lokomotiv řady 799. Později byla vyrobena malá série obdobných lokomotiv řady 199.4 pro slovenské železnice.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Z původní lokomotivy zůstal zachován rám, který byl ale o 90 cm zkrácen. Lokomotiva je kapotová, se středovým věžovitým stanovištěm strojvedoucího, na obou stranách jsou snížené představky. Lokomotiva je napájena z akumulátorů, které se mohou dobíjet buď při činnosti elektrodynamické brzdy, nebo přímo nabíjením ze sítě třífázovým střídavým elektrickým proudem. Pohon dvojkolí je realizován pomocí hřídele z převodovky. Lokomotiva má třecí bubnovou brzdu, elektrodynamickou brzdu, elektromagnetickou a ruční brzdu. Nebyla vybavena nárazníky a měla i místo obvyklé šroubovky speciální svěšovací zařízení. Nárazníky a šroubovka byly dosazeny při přípravě na provoz ve Žďárských strojírnách. V průběhu provozu ve Žďáru byl původní výkonový bipolární tranzistor v pulzním řízení motoru vyměněn za IGBT tranzistor.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Lokomotiva byla předána do depa v Přerově. Odtud již jako neprovozní převezena do České Třebové a následně odkoupena pro posun ve Žďárských strojírnách. Lokomotiva je v současnosti (2016) provozní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J.Bittner - Malý atlas lokomotiv 2000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]