V tomto článku je použita zastaralá šablona „Lokomotiva hlavička“. Náhradou za ni má být šablona „Infobox - železniční hnací vozidlo“, tou by se měla nahradit.

Lokomotiva 218

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dvouzdrojová lokomotiva řady 218
(dle označení UIC)
218028ceske budejovice2010.jpg
Základní údaje
Původní výrobce Škoda Plzeň
Rekonstrukce ČD Cargo/CZ LOKO
Rok rekonstrukce 2008
Počet vyrobených kusů 1+1 nedokončen
Provozovatel ČD Cargo
Období provozu 2008–dosud
Trvalý výkon 880 kW elektrická trakce
384 kW spalovací motor
Maximální tažná síla 164 kN
Maximální rychlost 80 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 74 t
Délka přes nárazníky 14 400 mm
Minimální poloměr
projížděných oblouků
120 m
Rozchod kolejí 1 435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu Bo´ Bo´
Napájecí soustava 25 kV / 50 Hz
Přenos výkonu elektrický AC/DC
Typ spalovacího motoru Caterpillar 3406
Seznam českých a slovenských lokomotiv

Lokomotiva řady 218 je dvouzdrojová lokomotiva, vzniklá rekonstrukcí starší elektrické lokomotivy řady 210. Vyroben byl pouze jeden exemplář, jehož úpravu provedlo SOKV České Budějovice (společnost ČD Cargo) ve spolupráci s firmou CZ LOKO.

Průběh rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem přestavby je možnost práce lokomotivy i na staničních kolejích, postrádajících trakční vedení. V minulosti byl tento problém řešen provozem lokomotiv řady 210 s bateriovými vozy, jenž napájely elektrickou energií trakční motory lokomotivy, případně spojením s motorovou lokomotivou řady 708, obě řešení však nebyla příliš efektivní a plně vyhovující. Jednou z možností proto bylo dosazení spalovacího motoru, zajišťujícího pohon během práce mimo dosah trakčního vedení. Zároveň měla celá lokomotiva projít komplexní modernizací spojenou s dosazením elektronického řídicího systému a dalšími úpravami. K prototypové rekonstrukci byl vybrán stroj 210.028 z českobudějovického depa. Práce byly zahájeny roku 2002, ale vzápětí byly přerušeny díky přednostní stavbě lokomotiv řady 340.[1] Dále pokračovaly až mezi lety 20062008, kdy byla lokomotiva dokončena. Označena byla řadou 218 při zachování původního inventárního čísla 028. Po oživení a zkouškách začala být pravidelně nasazována na posunu na seřaďovacím nádraží v Českých Budějovicích a v dopravě lehkých manipulačních vlaků v okolí. Jejím majitelem se stala nákladní divize ČD Cargo.

Na základě několikaletého provozu lokomotivy 218.028 byla připravována rekonstrukce další lokomotivy obsahující řadu vylepšení a změn, tentokrát označené 218.102. Prováděna byla mezi lety 20132014, lokomotiva ale nebyla zatím dohotovena a její další osud není jistý.[1]

Technický popis[editovat | editovat zdroj]

Při přestavbě byla z velké části zachována původní elektrická výzbroj, dosazen však byl zcela nový naftový motor s pomocnými agregáty (přenos výkonu je nově elektrický) a provedeny byly další úpravy. Díky tomu je lokomotiva schopna provozu jak na napájecí soustavě 25 kV / 50 Hz, tak i mimo ni. Výkon spalovacího motoru je však pouze zhruba třetinový a umožňuje pouze manipulaci s lehčími posunovými díly.[2] Řízení zajišťuje elektronický řídicí systém obsahující palubní diagnostiku i nový digitální rychloměr. Regulace tahu je prováděna jízdní pákou místo původního řídícího kontroléru. V rámci modernizace byla také mírně upravena kapotáž a lokomotiva natřena modrým korporátním nátěrem svého majitele.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Jediná rekonstruovaná lokomotiva 218.028 je od počátku deponována v SOKV České Budějovice, odkud vyjíždí na své výkony. Podle potřeby je využívána k vozbě manipulačních vlaků na tratích Veselí nad LužnicíJarošov nad Nežárkou a České Budějovice – Protivín, případně střídá lokomotivy řady 210 na dalších pozicích. Zajíždí tak i do Horního Dvořiště či na trať Rybník – Lipno nad Vltavou.[1] V přestávkách slouží k posunu na tamním seřaďovacím nádraží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HARÁK, Martin; KULAVIAK, Josef. Další "znovuzrozená" žehlička se dokončuje! [online]. Plzeňští strojvůdci, 2014-10-01 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 
  2. BRABENEC, Daniel. Lokomotiva řady 218 ČD Cargo [online]. Stránky přátel železnic, červen 2008 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]