Dvouzdrojová lokomotiva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lokomotiva FL9 společnosti New York, New Haven and Hartford Railroad pro dieselový pohon a elektrický pohon s napájecí kolejnicí, 1968
Dvouzdrojová jednotka řady B 82500 SNCF ve stanici Mulhouse-Ville

Dvouzdrojová lokomotiva, dvouzdrojový motorový vůz či dvouzdrojová jednotka (též duální) je drážní hnací vozidlo, které je možno pohánět dvěma různými zdroji energie. Většinou se jedná o elektricky poháněná vozidla s odběrem proudu z trolejového vedení nebo napájecí kolejnice, která mohou alternativně využívat dieselový motor, který pohání generátor (dieselelektrický pohon). Díky této technologii lze vozidla flexibilně využívat, neboť mohou být nasazovány na elektrizovaných i neelektrizovaných tratích bez nutnosti přepřahu, ale zároveň nemusí používat svůj spalovací motor na elektrizovaných tratích. Nevýhodou je však vysoká hmotnost způsobená těmito dvěma systémy pohonu.

Dvouzdrojová vozidla nelze považovat za hybridní, protože chybí druhé zařízení pro ukládání energie potřebné pro hybridní pohon, obvykle ve formě akumulátoru, který je nabíjen brzdnou energií. Mohou být poměrně snadno vyrobena přestavbou z dieselelektrických vozidel, pokud stejnosměrný proud z trolejového vedení má napětí podobné napětí generovanému vlastním generátorem vozidla. Dvouzdrojová vozidla se často používají na pracovních nebo stavebních vlacích, zejména proto, že jsou schopna jízdy i při vypnutém trolejovém vedení.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Lokomotivy[editovat | editovat zdroj]

Dvouzdrojové vozy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zweikraftlokomotive na německé Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]