Protivín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o obci v okrese Písek. Možná hledáte: Protivin (obec v americkém státě Iowa).
Protivín
Masarykovo náměstí
Masarykovo náměstí
Znak města ProtivínVlajka města Protivín
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU 2 (obec) CZ0314 549771
Pověřená obec Protivín
Obec s rozšířenou působností Písek
Okres (LAU 1) Písek (CZ0314)
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 4 808 (2020)[1]
Rozloha 61,37 km²
Nadmořská výška 383 m n. m.
PSČ 398 11
Počet částí obce 9
Počet k. ú. 9
Počet ZSJ 9
Kontakt
Adresa městského úřadu nám. Masarykovo 128, 398 11 Protivín
muprot@iol.cz
Starosta Jaromír Hlaváč
Oficiální web: www.muprotivin.cz
Protivín
Protivín
Další údaje
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protivín (německy Protiwin) je malé město v jižních Čechách v okrese Písek. Žije zde necelých 5 tisíc obyvatel (přibližně 4 800[1]). Nachází se na hlavním dopravním tahu z Písku na České Budějovice mezi Pískem a Vodňany. Protéká jím řeka Blanice.

Protivín vznikl jako podhradí královského hradu. Ve městě je dále zámek v renesančním stylu a s kostelem sv. Alžběty Portugalské v raně barokním stylu. Zástavba Protivína je soustředěna kolem jedné dlouhé ulice táhnoucí se od železničního nádraží Protivín přes náměstí až k železniční zastávce Protivín-zastávka. Město je známo především díky pivu, jež se vaří v místním pivovaru založeném v roce 1598. Jedná se o značku Platan, kterou vaří Městský pivovar Platan s. r. o. Svůj název pivovar získal od dvojí aleje platanů, jež vede k jeho bráně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Alžběty na Masarykově náměstí

První zmínka o Protivínu pochází již z roku 1282, ale předpokládá se, že ves vznikla již někdy kolem roku 1260[2] jako tvrz a vesnice okolo brodu přes zlatonosnou řeku Blanici, která městem protéká. Název města je odvozován od původního držitele vsi zvaného Protiva. Protivín nepatřil soukromým osobám, nýbrž byl odedávna zbožím královským.[3] Během vlády Karla IV. a Václava IV. spravovali ves vlastní správci.

V roce 1562 mění ves majitele, když je prodána Ferdinandem I. Jáchymovi z Hradce, který ji držel po 40 let. V roce 1598 Protivín získali bratři Kryštof Vratislav a Jiří z Mitrovic. Po vystřídání celé řady majitelů přešel majetek v roce 1711 do rukou Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu.[4]

19. století znamenalo pro obec dobu rozkvětu, během níž došlo k jejímu značnému rozvoji. Po uzavření cukrovaru se ale začala zvyšovat nezaměstnanost, což vedlo k vlně vystěhovalectví jak do okolních oblastí, tak i do USA, kde přistěhovalci kolem roku 1855 založili i stejnojmennou osadu Protivin. V srpnu roku 1899 byla obec Protivín povýšena na město.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází poblíž silnice číslo I/20, která je součástí evropské silnice E49, mezi městy Písek a České Budějovice. Silnice je vedena obchvatem kolem města, zčásti po silničním mostě, který přemosťuje oblast železničního nádraží.

Ve městě se kromě velkého železničního nádraží, kde se setkávají trati Plzeň – České Budějovice č. 190 a Zdice – Protivín č. 200, nachází i zastávka Protivín zastávka na pokračování trati do Českých Budějovic. Ve stanici Protivín zastavují všechny vlaky osobní dopravy včetně rychlíků.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Protivíně.
  • Výklenková kaple svaté Barbory se nachází u původní staré cesty na Myšenec v polích, mezi zástavbou.[5]
  • Pohřební kaple svaté Anny, kterou na návrší nad Protivínem nechal postavit Sigmund Ludvík Trauttmansdorf, měla sloužit jako rodinná hrobka. V regionální literatuře se často uvádí, že její stavba trvala od roku 1690 do roku 1707, ale nejspíš byla dostavěna o něco dříve. Kolem této kaple byl později zřízen hřbitov. První zápis o pohřbu na tomto místě byl v matrice zemřelých datován 30. 3. 1722. Tento hřbitov nebyl nijak intenzivně využíván. Pohřbívalo se zde jen ojediněle, většinou šlo o příslušníky rodin panských úředníků. Místní poddaní byli pohřbíváni většinou v Myšenci, kde měli již z minulosti své rodinné hroby. V josefinském katastru z roku 1788 je vedle starého hřbitova u sv. Anny veden ještě „nový krchov u kapličky svaté panny Barbory“. Je pravděpodobné, že tento nový hřbitov byl zřízen jako nouzové pohřebiště v době velkých povodní na řece Blanici. Situace se změnila až v 19. století, kdy už se pohřbívalo výhradně na hřbitově u svaté Anny. Díky tomu již nestačila původně vymezená plocha, a proto byl v roce 1881 hřbitov značně rozšířen. Roku 1945, po skončení druhé světové války, byl hřbitov kolem svaté Anny zrušen a prostor byl přeměněn na park.
  • Výklenková kaple Panny Marie je vzadu za kaplí svaté Anny v parčíku.[5]
  • Krokodýlí ZOO Protivín – ačkoli byla založena teprve v roce 2008, je to významná turistická atrakce Protivína. Chová mnoho v rámci Evropy unikátních krokodýlích druhů, roční návštěvnost činí několik desítek tisíc lidí.

Zámek[editovat | editovat zdroj]

Protivínský zámek

Nevelký čtverhranný hrad založil asi v polovině 13. století král Přemysl Otakar II. První písemná zmínka o něm pochází právě z roku 1282, kdy byl zastaven Pruschenkům ze Stettenberka[6] Další písemnou zmínkou je pak až záznam ve spisu Majestas Carolina z roku 1334, který je dílem samotného Karla IV. Až do roku 1434 zůstal hrad v královském majetku, toho roku jej však císař Zikmund zastavil Oldřichovi z Rožmberka. Vladař domu rožmberského pak hrad již roku 1438 dále zastavil Chvalovi z Pohnání. V držení tohoto rodu hrad zůstal až do roku 1527.

V roce 1562 získal Protivín od Ferdinanda I. již výše zmíněný Jáchym z Hradce, který započal s rozsáhlou renesanční přestavbou hradu na zámek. Roku 1598 prodal Adam II. z Hradce Protivín a Hlubokou pánům z Mitrovic. V 17. století pak došlo za Veroniky Švihovské k další přestavbě, tentokrát v barokním stylu. V letech 17141731 nechal kníže Adam František Schwarzenberg zámek upravit do podoby, kterou má dodnes. V 19. století byl při rekonstrukci zámku rozebrán strop z hlavní síně a přesunut do kostela v Chřešťovicích, části nedalekých Albrechtic nad Vltavou.

Na počátku 20. století fungoval zámek jako letní hotel. Mimo jiné zde pobýval spisovatel Eduard Bass, který zde psal svůj román Cirkus Humberto. Roku 1979 byl zámek pro havarijní stav uzavřen a následně rekonstruován. V současné době je zámek soukromým majetkem a není veřejnosti přístupný. Zámek mírně lichoběžníkového tvaru má dvouposchoďová křídla a čtverhrannou věž vystupující ze severovýchodního nároží. Obklopuje jej udržovaný anglický park, v němž se nachází 20 druhů vzácných dřevin a dva barokní altány.

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Město Protivín se skládá z devíti částí na devíti katastrálních územích

Hlavní ulice

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
  2. Archivovaná kopie. www.muprotivin.cz [online]. [cit. 2007-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-17. 
  3. Sedláček, August. Hrady, zámky a tvrze království českého. díl 7. Praha 1890. str. 235
  4. Sedláček, August. Hrady, zámky a tvrze království českého. díl 7. Praha 1890. str. 238
  5. a b c d HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 58. 
  6. Kolektiv. Protivínský zámek. Vydáno u příležitosti 720. výročí založení města Protivína. Protivín. Městské kulturní středisko 2002.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Růžice kompasu Strakonice Písek Bechyně Růžice kompasu
Volyně Sever Týn nad Vltavou
Západ   Protivín   Východ
Jih
Bavorov Vodňany