V tomto článku je použita zastaralá šablona „Lokomotiva hlavička“. Náhradou za ni má být šablona „Infobox - železniční hnací vozidlo“, tou by se měla nahradit.

Lokomotiva 744

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Motorová lokomotiva řady 744
(dle označení UIC)
Lokomotiva řady 744, Effishunter 1000
Základní údaje
Výrobce CZ LOKO
Rok výroby 2019
Počet vyrobených kusů 5
Provozovatel ČD Cargo
Období provozu 2019-
Trvalý výkon 895 kW (1200 HP)
Maximální tažná síla 267 kN
Maximální rychlost 100 km/h
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 80 t
Hmotnost na nápravu 20 t
Délka přes nárazníky 17 400 mm
Šířka lokomotivy 3060 mm
Výška lokomotivy 4173 mm
Minimální poloměr
projížděných oblouků
80 m
Rozchod kolejí 1435 mm
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu Bo' Bo'
Přenos výkonu elektrický AC/AC
Typ spalovacího motoru CAT C32
Seznam českých a slovenských lokomotiv

Lokomotiva 744, oficiálně EffiShunter 1000 je čtyřnápravová motorová lokomotiva řady 744, která je určena zejména pro staniční posun a pro náročný provoz na průmyslových vlečkách, například v hutích, lomech nebo v petrochemických závodech.[1] Vyrábí ji společnost CZ LOKO se sídlem v České Třebové.

Přenos výkonu spalovacího motoru na čtyři hnací dvojkolí lokomotivy je střídavý (AC/AC). Její asynchronní trakční motory jsou napájeny a řízeny individuálně, aby se co nejlépe využil jejich výkon.[1] Vozidlo je schopno i traťové služby.[2]

Pojezd lokomotivy tvoří dva dvounápravové podvozky s individuálním pohonem všech dvojkolí.[1] Trakční motory jsou na nápravách uloženy pomocí valivých ložisek.[2] Hnací soustrojí je uloženo v přední kapotě lokomotivy a tvoří ho spalovací motor Caterpillar a trakční alternátor Siemens. V prostoru přední kapoty se nachází i většina pomocných pohonů, chlazení spalovacího motoru a pneumatický blok. Věžová kabina strojvedoucího zajišťující výborný rozhled je umístěna před zadní kapotou, kde se nachází elektrický rozvaděč a blok elektrodynamické brzdy.[1] Ovládání celé lokomotivy a automatické vedení vlaku zajišťuje řídicí systém MSV s automatickou regulací rychlosti.[2] Vozidlo je vybaveno i vzdálenou diagnostikou prostřednictvím technologií GSM a GPS.

Lokomotivu vybavenou pneumatickou brzdou a zajišťovací (střadačovou) brzdou DAKO[1] lze provozovat i ve vícečlenném řízení spolu s lokomotivami řady 753.7 nebo 742.71.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]