Síťový marketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Síťový marketing, víceúrovňový marketing nebo multi-level marketing (MLM) je marketingová strategie, která je založena na tom, že prodejci (distributoři) nejsou odměňováni pouze za výrobky, které osobně prodají, ale získávají i podíl z prodejů uskutečněných jinými prodejci, které do systému přivedli.

Síťový marketing lze považovat za kombinaci přímého prodeje a franšízingu. Výrobce nebo dodavatel služeb či zboží vytváří dodavatelské podmínky pro samostatné podnikání svých „nezávislých vlastníků podnikání“ (NVP). Ti na základě toho mohou zprostředkovat příležitost stát se NVP dalším lidem, a tak vzniká víceúrovňová („multi-level“) odběratelská struktura (síť). Většina NVP buduje svou síť především na základě doporučení lidem ve svém okolí.

MLM je založen na osobním neboli přímém prodeji zboží a služeb. Problém MLM je jednak v tomto přímém prodeji a jednak v provizích, které dostávají všichni členové dané prodejní struktury. Prostřednictvím MLM se dají nabízet pouze produkty a služby, na kterých je dostatečná tzv. "přidaná hodnota". Zjednodušeně řečeno produkty na kterých lze docílit vysokých marží. Např. kosmetika, pojištění atd. V konečném důsledku to znamená vysoký zisk pro MLM strukturu, ale malou užitnou hodnotu pro zákazníka, který prostřednictvím MLM produkt zakoupil a zaplatil za produkt nepřiměřeně vysokou cenu. Zkuste si například vyhledat MLM produkt v internetových srovnávačích. Nenaleznete ho tam, protože marže produktů ve srovnávačích je minimální. Prostřednictvím MLM se vždy prodává tzv. "jedinečný produkt" tzn. produkt, který jinde běžně nekoupíte. Je to proto, že u takového produktu se tímto způsobem prodeje udržuje uměle nadsazená cena a marže zůstávají velmi vysoké.

Kritici této marketingové strategie dále upozorňují na její podobnost s nelegálními pyramidovými schématy, zejména v případech, kdy MLM firma získává finance spíše náborem nových prodejců než skutečnými prodeji spotřebitelům.

Jako první využila MLM roku 1940 v USA firma California Vitamins, ze které se později vyvinula společnost Nutrilite. Tu v roce 1970 koupila firma Amway, která se mimo jiné v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM. Tato definice se stala v mnohých státech základem pro vymezení podmínek zákonem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]