Konopí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o bylině. Další významy jsou uvedeny v článku Konopí (rozcestník).

Wikipedie:Jak číst taxobox Konopí

Kvetoucí samičí rostlina konopí setého (Cannabis sativa)
Kvetoucí samičí rostlina konopí setého (Cannabis sativa)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: konopovité (Cannabaceae)
Rod: konopí (Cannabis)
L., 1753
Druhy vyskytující se v ČR

Konopí (Cannabis) je rod jednoletých bylin z čeledi konopovítých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kvetoucí samčí rostlina konopí setého (Cannabis sativa)

Jsou to dvoudomé byliny se vzpřímenými lodyhami, samičí rostliny bývají nižší než samčí, které jsou štíhlejší a dozrávají asi o měsíc dříve. Lodyhy jsou vysoké okolo 2 až 3 metrů a jsou v horní části větvené. Listy jsou dlanitě složené, 3 až 9 četné se zubatými čárkovitými žilnatými lístky. Stopkaté samčí květy jsou uspořádány do lat, samičí úžlabní květy jsou přisedlé. Jsou to rostliny větrosnubné. Plodem je jednosemenná nažka. Hlavní kořen je vřetenový s mnoha postranními kořínky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Konopí bylo používáno v mnoha civilizacích, od Asie po Evropu (a později Severní Ameriku) již od neolitu.[1][2] K léčbě jej používal pravděpodobně i Ježíš.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Konopí je teplomilná rostlina, ve střední a jižní Evropě se pěstuje v teplejších oblastech na neutrálních až mírně kyselých hlinitých půdách s dostatkem vláhy a dusíku v půdě.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V našich oblastech se vyskytují tři druhy konopí:

Konopí seté[editovat | editovat zdroj]

Konopí seté, je všestranně využitelná plodina. Jeho nejznámější využití je v textilní výrobě a také pro výrobu papíru. Ze stonku se po zpracování namáčením a třením získávají vlákna, která se spřádají. Z konopného textilního vlákna se vyrábějí provazce, lana, plachty, rohože i pytle velmi pevné a odolné proti vlhkosti a hnilobě. Z krátkých vláken se vyrábí např. koudel pro utěsňování šroubovaných spojů potrubí. Rostliny pěstované pro vlákno, textilní rostliny, mají mít co největší výšku a co nejméně kolének. Vlákniny je v rostlině asi 25 %, zbytek je dřevitá hmota – pazdeří, které se lisuje bez pojiva do briket pro spalování nebo se používá jako tepelně izolační materiál. Na území České republiky se konopí asi 40 let vůbec nepěstovalo, pěstování se obnovilo až v roce 1996. Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách určuje, které odrůdy je povoleno pěstovat.[4]

Semena obsahují olej bohatý na vitamin A,D,E . Obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 v poměrném zastoupení 3:1 (přibližně stejné je zastoupení v lidském těle). Vylisovaný olej se používá v potravinářství, kosmetice, k výrobě mýdel, mazadel a barev. Pokrutiny zbylé po vylisování se zkrmují. Celá semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně používána jako krmivo pro ptactvo. Obsahují dále mastné kyseliny (palmitová, stearová, olejová, linolová, linolenová).

Po celosvětovém zákazu pěstování konopí v roce 1961, daném Jednotnou úmlouvou OSN o omamných látkách, došlo postupně k vyšlechtění odrůd konopí se sníženým obsahem THC. V 80. letech uznala EU pěstování konopí s obsahem THC do 0,2 % pro technické či průmyslové účely a vznikl pojem technické či průmyslové konopí. V ČR umožňuje pěstování konopí (THC max. 0,3 %) Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách, který současně pěstitelům určuje i ohlašovací povinnost při osetí plochy nad 100 m2.[5]

Konopí indické[editovat | editovat zdroj]

Konopí indické má na listech a samičích květenství vrstvičku pryskyřice, která obsahuje kanabinoidy, tj. kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN), a hlavně delta-9-tetrahydrocannabinol neboli THC. Marihuana jsou sušené listy a především samičí květenství, hašiš je koncentrovaná pryskyřice. Droga po požití, hlavně kouřením, navozuje stav opojení a příjemných iluzí při zachování vědomí. Je méně návyková než alkohol a nikotin. Způsobuje ale snižování a zpomalování motorických funkcí, je proto nebezpečné např. pod jejím vlivem řídit motorové vozidlo.

Paragraf č. 285 trestního zákoníku od 1. 1. 2010 stanovil, zjednodušeně citováno, že ten kdo pro svou potřebu přechovává nebo pěstuje indické konopí v malém množství, dopouští se přestupku a může být potrestán pokutou až 15 000 Kč a ten kdo totéž činí s větším množstvím, dopouští se trestného činu. Nabízení nebo prodej je však vždy trestným činem.[6]

Konopí rumištní[editovat | editovat zdroj]

Tento plevelnatý druh pochází ze sibiřské oblasti, dorůstá výšky do 1,5 m, stonek je tenký, větvený, slabě olistěný. Jedná se o planou formu konopí, u které obsah delta-9-THC není významný. V Evropě se s ním běžně setkáme v Rumunsku či Bulharsku kolem cest, ale nalézt jej můžeme i u nás – podél Dyje či na Pálavsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LU, Xiaozhai. The cultivation and use of hemp (Cannabis sativa L.) in ancient China. hempfood.com [online]. . Dostupné online.  
  2. HURÝSEK, Lukáš. Dějiny konopí v Japonsku. Legalizace. 21.05.2013, roč. 2013, čís. 17, s. 84-87. Dostupné online.  
  3. Jesus healed using cannabis, study shows. Patients for Medical Cannabis [online]. . Dostupné online.  
  4. www.sagit.cz
  5. SOUVISEJÍCÍ ZÁKON [online]. konopa.cz. Dostupné online.  
  6. www.mvcr.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]