Přímý prodej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jedná se o nejstarší a nejosobnější formu prodeje, která se praktikovala už v dávných dobách prostou směnou určitého zboží či služeb za jiné. Dnes ji provádějí uhlazení profesionálové vyzbrojeni počítači a multimediálními prezentacemi a připadá na ni značný objem obratu zboží.

Při přímém prodeji prodejce nakupuje zboží za velkoobchodní (či zvýhodněné) ceny a poté je nabízí přímo zákazníkovi-spotřebiteli.

Výhody a nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Nevýhodou je, že u většiny společností nabízejících přímý prodej závisí zisk výhradně na možnostech prodejce osobně si zboží přepravovat. Další nevýhoda spočívá v tom, že když se prodejce rozhodne odstěhovat se jinam, obvykle si musí začít budovat klientelu a cestu k zákazníkům znovu a s předchozími klienty obvykle ztrácí kontakt.

V České republice je v přímém prodeji aktivních nejméně 220 000 lidí. Zhruba 3/4 prodejců jsou ženy. Z oficiálních finančních výsledků Asociace osobního prodeje za rok 2010 dále vyplývá, že tržby všech šesti členů Asociace dosáhly v roce 2010 necelých 4 mld. Kč.

Přímý prodej v USA představuje cca 13 mld. USD a přibližně v 700 společnostech zaměstnává zhruba 5 milionů lidí. Podle údajů americké Direct Selling Association (Asociace přímého prodeje) téměř polovina těchto firem prodává potřeby pro domácnost a kosmetické výrobky pro celou rodinu. Odhaduje se, že denně proběhne více než 50 000 návštěv.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]