Rusové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Etničtí Rusové v bývalých státech Sovětského svazu

Rusové, zastarale též Velkorusové (rusky русские) jsou východoslovanské etnikum, převážně žijící v Rusku a sousedních zemích. Má asi 150 mil. příslušníků. Dorozumívacím jazykem je ruština.

Etnogeneze[editovat | editovat zdroj]

Etnogeneze Rusů je spojena především s východoslovanskými kmeny Poljanů, Severjanů, Drevljanů, Krivičů, Uličů, Tiverců, Radimičů, Dregovičů, Slověnů, Vjatiču, Volyňanů a Poločanů. Tzv. staroruská národnost (zahrnující vedle předků dnešních Rusů i předky Bělorusů, Ukrajinců a Rusínů) se začala formovat v 9.-10. století v souvislosti se sjednocením těchto kmenů v Kyjevské Rusi. V důsledku historického vývoje se staroruská národnost rozdělila na čtyři samostatné národy - Rusy, Bělorusy, Ukrajince a Rusíny. Vývoj Rusů byl spojen s Moskevskou Rusí. Na etnogenezi Rusů se podílely i neslovanské složky, (nejprve zejména ugrofinské a baltské, po masivní územní expanzi Ruského impéria též další jako mongoloidní a turkické), které byly Rusy asimilovány. Sám pojem "Rus" je pravděpodobně skandinávského původu a pochází z výrazu "Ruotsi", jímž Finové označovali Švédy. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Schorkowitz, D., Die Herkunft der Ostslaven und die Anfänge des Kiewer Reiches in der postsowjetischen Revision, in: Jahrbücher für Geschichte Osteuropas 48 (2000), č.1, s.581.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUBINGER, Václav; HONZÁK, František; POLIŠENSKÝ, Jiří. Národy celého světa (Malé encyklopedie). Praha : Mladá fronta, 1985.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Russians ve Wikimedia Commons