Časové pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z EST)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aktuální mapa časových pásem

Časové pásmo je ta část Země, která používá stejný standardní čas. Původně používali lidé sluneční čas, který má ovšem tu nevýhodu, že se liší od místa k místu. S rozvojem dopravy a komunikace byla tato nevýhoda stále výraznější, takže se postupem času přešlo na pásmový čas, kdy celá oblast Země, zhruba 15° kolem daného poledníku, používá stejný čas, který je určen svým posunem od UTC, koordinovaného světového času (většinou je posun určen celým počtem hodin, jsou však i výjimky).

Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, původně definovaného tak, že prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Londýně. Z toho důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time).

Ostatní časová pásma jsou popsána tím, o kolik hodin se v nich platný čas liší od UTC. Např. středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (tzn. ve chvíli, kdy je 12.00 UTC, je ve střední Evropě 13.00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (např. v New Yorku platí časové pásmo UTC−5). Na východní polokouli platí čas, který je před UTC (např. v Tokiu je časové pásmo UTC+9).

Ideální časová pásma by se navzájem lišila o celý počet hodin, takže by Zemi rozdělila na přesné pruhy široké 15°. To by však znamenalo, že státy, které leží na hranicí takových teoretických pásem, by musely používat dvě časová pásma, i když by byla jejich rozloha malá. Z praktických důvodů se proto stanovily takové hranice časových pásem, které se přizpůsobují hranicím států či jiných územních celků. Některá časová pásma pak používají čas, který se od UTC neliší o celý počet hodin, ale o půlhodiny, či dokonce čtvrthodiny.

Čas aktuálně platný na daném místě není dán pouze časovým pásmem, do kterého místo patří, ale také tím, zda se v daném místě používá letní nebo zimní čas. Skutečná odchylka místně platného času od UTC se tedy může v průběhu roku měnit.

Pokud se po přičtení časového rozdílu k UTC překročí půlnoc, změní se i datum platné na daném místě (např. pokud je pátek, 18.00 UTC, pak v pásmu UTC+8 je sobota, 02.00). Datum se mění též při překročení tzv. datové čáry, která prochází zhruba po 180. poledníku a která tvoří hranici mezi pásmy UTC+12 a UTC−12. Při překročení této čáry směrem na západ (což ovšem znamená ze západní polokoule na východní) se přechází z pásma UTC−12 do pásma UTC+12, takže platný čas se zvýší o 24 hodin, tzn. čas se nemění, ale datum se posune o jeden den vpřed. Při přechodu směrem na východ opačně.

Úředně stanovený čas[editovat | editovat zdroj]

Existuje 23 států, v nichž současně platí více úředních časů; jsou to Austrálie, Brazílie, Dánsko, Ekvádor, Federativní státy Mikronésie, Francie, Chile, Indonésie, Jihoafrická republika, Kanada, Kazachstán, Kiribati, Kongo, Papua Nová Guinea, Mexiko, Mongolsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rusko, Spojené království, Spojené státy americké a Španělsko. Kromě států se různé časové regulace uplatňují také na Antarktidě.

posun celoročně platný čas sezónně platný čas
+14:00 Kiribati (část)
+13:45 Nový Zéland (část)(L)
+13:00 Kiribati (část), Samoa, Tokelau, Tonga Antarktické základny (McMurdo a Amundsen–Scott),(L) Nový Zéland (část)(L)
+12:45 Nový Zéland (část)(S)
+12:00 Fidži, Kiribati (část), Marshallovy ostrovy, Nauru, Rusko (část), Tuvalu, atol Wake, Wallis a Futuna Antarktické základny (McMurdo a Amundsen–Scott),(S) Norfolk,(L) Nový Zéland (část)(S)
+11:00 Federativní státy Mikronésie (část), Nová Kaledonie, Papua Nová Guinea (část), Rusko (část), Šalomounovy ostrovy, Vanuatu Antarktické základny (Casey),(L) Austrálie (část),(L), Norfolk(S)
+10:30 Austrálie (část),(S)(L)
+10:00 Antarktické základny (Dumont d'Urville), Austrálie (část), Federativní státy Mikronésie (část), Guam, Papua Nová Guinea (část), Rusko (část), Severní Mariany Austrálie (část),(S)
+9:30 Austrálie (část) Austrálie (část),(S)
+9:00 Indonésie (část), Japonsko, Jižní Korea, Palau, Rusko (část), Severní Korea, Východní Timor
+8:00 Austrálie (část), Brunej, Čína, Filipíny, Indonésie (část), Malajsie, Mongolsko (část), Rusko (část), Singapur, Tchaj-wan Antarktické základny (Casey),(S)
+7:00 Antarktické základny (Davis), Indonésie (část), Kambodža, Laos, Mongolsko (část), Rusko (část), Vánoční ostrov, Vietnam, Thajsko
+6:30 Kokosové ostrovy, Myanmar
+6:00 Antarktické základny (Vostok), Bangladéš, Bhútán, Britské indickooceánské území, Kazachstán (část), Kyrgyzstán, Rusko (část)
+5:45 Nepál
+5:30 Indie,Srí Lanka
+5:00 Antarktické základny (Vostok), Bangladéš, Bhútán, Britské indickooceánské území, Kazachstán (část), Kyrgyzstán, Rusko (část)
+4:30 Afghánistán Írán(L)
+4:00 Arménie, Ázerbajdžán, Francouzská jižní a antarktická území (část), Gruzie, Mauritius, Omán, Réunion, Rusko (část), Seychely, Spojené arabské emiráty
+3:30 Írán(S)
+3:00 Bahrain, Bělorusko, Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Francouzská jižní a antarktická území (část), Irák, Jemen, Keňa, Komory, Katar, Kuvajt, Madagaskar, Mayotte, Ostrovy prince Edvarda, Rusko (část), Saúdská Arábie, Somálsko, Tanzánie, Turecko, Uganda Akrotiri a Dekelia,(L) Bulharsko,(L) Estonsko,(L) Finsko,(L) Izrael,(L) Jordánsko,(L) Kypr,(L) Libanon,(L) Litva,(L) Lotyšsko,(L) Moldavsko,(L) Palestina,(L) Rumunsko,(L) Řecko,(L) Sýrie,(L) Ukrajina(L)
+2:00 Botswana, Burundi, Demokratická republika Kongo (část), Egypt, Eswatini, Jihoafrická republika (část), Jižní Súdán, Lesotho, Libye, Malawi, Mosambik, Namibie, Rusko (část), Rwanda, Súdán, Zambie, Zimbabwe Akrotiri a Dekelia,(S) Albánie,(L) Andorra,(L) Belgie,(L) Bosna a Hercegovina,(L) Bulharsko,(S) Černá Hora,(L) Česko,(L) Dánsko,(L) Estonsko,(S) Finsko,(S) Francie,(L) Gibraltar,(L) Chorvatsko,(L) Itálie,(L) Izrael,(S) Jordánsko,(S) Kypr,(S) Libanon,(S) Lichtenštejnsko,(L) Litva,(S) Lotyšsko,(S) Lucembursko,(L) Maďarsko,(L) Malta,(L) Monako,(L) Moldavsko,(S) Německo,(L) Nizozemsko,(L) Norsko,(L) Palestina,(S) Polsko,(L) Rakousko,(L) Rumunsko,(S) Řecko,(S) San Marino,(L) Severní Makedonie,(L) Slovensko,(L) Slovinsko,(L) Srbsko,(L) Sýrie,(S) Španělsko (část),(L) Švédsko,(L) Švýcarsko,(L) Ukrajina,(S) Vatikán(L)
+1:00 Alžírsko, Angola, Benin, Čad, Gabon, Kamerun, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Maroko, Niger, Nigérie, Rovníková Guinea, Středoafrická republika, Tunisko Albánie,(S) Andorra,(S) Belgie,(S) Bosna a Hercegovina,(S) Černá Hora,(S) Česko,(S) Dánsko,(S) Faerské ostrovy,(L) Francie,(S) Gibraltar,(S) Chorvatsko,(S) Irsko,(S) Itálie,(S) Kanárské ostrovy,(L) Lichtenštejnsko,(S) Lucembursko,(S) Maďarsko,(S) Malta,(S) Man,(L) Monako,(S) Německo,(S) Nizozemsko,(S) Normanské ostrovy,(L) Norsko,(S) Polsko,(S) Portugalsko (část),(L) Rakousko,(S) San Marino,(S) Severní Makedonie,(S) Slovensko],(S) Slovinsko,(S) Spojené království,(L) Srbsko,(S) Španělsko (část),(S) Švédsko,(S) Švýcarsko,(S) Vatikán(S)
±0:00 Burkina Faso, Gambie, Ghana, Grónsko (část), Guinea, Guinea-Bissau, Island, Libérie, Mali, Mauritánie, Pobřeží slonoviny, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone, Togo Azory,(L) Faerské ostrovy,(S) Grónsko (část),(L) Irsko,(Z) Kanárské ostrovy,(S) Man,(S) Normanské ostrovy,(S) Portugalsko (část),(S) Spojené království(S)
-1:00 Kapverdy Azory,(S) Grónsko (část)(S)
-2:00 Brazílie (část), Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy Grónsko (část)(L) Saint Pierre a Miquelon,(L)
-2:30 Kanada (část)(L)
-3:00 Argentina, Brazílie (část), Falklandy, Francouzská Guyana, Chile (část), Surinam, Uruguay Bermudy,(L) Grónsko (část)(S)(L) Chile (část),(S) Kanada (část),(L) Paraguay,(L) Saint Pierre a Miquelon,(S)
-3:30 Kanada (část)(S)
-4:00 Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Barbados, Bolívie, Brazílie (část), Britské Panenské ostrovy , Curaçao, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Kanada (část), Karibské Nizozemsko, Martinik, Montserrat, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Martin (francouzská část), Svatý Martin (nizozemská část), Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago, Venezuela Bahamy,(L) Bermudy,(S) Grónsko (část)(S) Haiti,(L) Chile (část),(Z) Kanada (část)(S)(L) Kuba(L) Paraguay,(S) Spojené státy americké (část),(L) Turks a Caicos(L)
-5:00 Brazílie (část), Ekvádor (část), Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kanada (část), Kolumbie, Mexiko (část), Navassa, Panama, Peru Bahamy,(S) Haiti,(S) Chile (část),(S) Kanada (část),(S)(L) Kuba,(S) Mexiko (část),(L) Spojené státy americké (část),(S)(L) Turks a Caicos(S)
-6:00 Belize, Galapágy, Guatemala, Honduras, Kanada (část), Kostarika, Nikaragua, Salvador Chile (část),(Z) Kanada (část),(S)(L) Mexiko (část),(S)(L) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-7:00 Kanada (část), Mexiko (část), Spojené státy americké (část) Kanada (část),(S)(L) Mexiko (část),(S)(L) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-8:00 Clippertonův ostrov, Mexiko (část), Pitcairnovy ostrovy Kanada (část),(S) Mexiko (část),(S) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-9:00 Francouzská Polynésie (část) Spojené státy americké (část),(S)(L)
-9:30 Francouzská Polynésie (část)
-10:00 Cookovy ostrovy, Francouzská Polynésie (část), Johnstonův atol, Spojené státy americké (část) Spojené státy americké (část)(S)
-11:00 Americká Samoa, Jarvisův ostrov, Kingmanův útes, Midway, Niue, Palmyra
-12:00 Bakerův ostrov, Howlandův ostrov
Mapa časových pásem k březnu 2011

Nestandardní a historické časy[editovat | editovat zdroj]

UTC+8:30 ‡ PYT (Pyongyang Time)[editovat | editovat zdroj]

Tento čas platil v Severní Koreji v letech 2015[1] až 2018.[2]

UTC+8:45 H‡[editovat | editovat zdroj]

Tento čas se používá na pomezí mezi Západní a Jižní Austrálií v několika obcích podél silnice A1 (Eyre Highway). Žije zde zhruba 200 obyvatel a od západu na východ to jsou: Caiguna, Madura, Mundrabilla, Eucla a Border Village, přičemž posledně jmenovaná obec je jediná patřící do Jižní Austrálie. Přestože tento čas není oficiální, nazývá se Středozápadní standardní čas (Central Western Standard Time — CWST). Jedná se o kompromis mezi západním a centrálním časem a hranice tohoto pásma jsou jasně označeny.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

L Letní čas, neboli platný v červenci na severní polokouli a v lednu na jižní polokouli.
S Standardní čas[4] definovaný na daném území jako základní, od jehož definice se odvíjí sezónní změna času.
Z Zimní čas, neboli platný v lednu na severní polokouli a v červenci na jižní polokouli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kim Čong-un daruje lidem čas. Posune ho o půl hodinu, kterou ukradli Japonci [online]. idnes.cz, 2015-08-07 [cit. 2015-08-07]. Dostupné online. 
  2. Další krok k usmíření. KLDR posunula hodiny o 30 minut dopředu. Novinky.cz [online]. 2018-05-05 [cit. 2018-05-06]. Dostupné online. 
  3. The Official Unofficial Time Zone Sign [online]. Confluence.org, 2004-12-07 [cit. 2013-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. What Is Standard Time?. www.timeanddate.com [online]. timeanddate [cit. 2022-02-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

https://www.lidovky.cz/noviny/konec-stridani-casu-preji-si-evropane-v-nejvetsi-internetove-ankete-v-historii-eu-hlasovalo-4-6-mi.A180830_211948_ln_noviny_Ceh

  • 1 časové pásmo v Číně.

https://refresher.cz/46353-Casova-pasma-po-cele-zemekouli-ukryvaji-nejeden-paradox