Normanské ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O Channel Islands u pobřeží Kalifornie pojednává článek Channel Islands (Kalifornie).
Mapa území Francie s Normanskými ostrovy a Normandií

Normanské ostrovy (anglicky Channel Islands) se nacházejí v Lamanšském průlivu nedaleko francouzského pobřeží poloostrova Cotentin.

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Krajina na Jersey

Největšími městy Normanských ostrovů jsou s 28 000 obyvateli Saint Helier, správní středisko Jersey, a Saint Peter Port, správní středisko Guernsey, které má 16 300 obyvatel. Celkem žije na ostrovech asi 148 000 lidí.

Rozloha: 196,8 km2, z toho

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lidové kroje a vlajka Plantagenetů v průvodu v Saint Helier

Ostrovy, které tvořily od roku 933 část normanského vévodství, byly spolu s ním v osobě Viléma Dobyvatele roku 1066 spojeny s Anglií. Zatímco pevninská část Normandie v roce 1204 přešla do francouzského držení, ostrovy zůstaly ve svazku s Anglií jako její jediný zbytek. Za druhé světové války, od 30. června 1940 do 9. května 1945, byly Normanské ostrovy okupovány německou armádou. Do přelomu 19. a 20. století se na ostrovech hovořilo místními normanskými nářečími francouzštiny, která však postupně ustoupila angličtině. Dnes už jersejštinu (jèrriais) a guernsejštinu (dgèrnésiais) ovládají jen 2 či 3 % obyvatel, převážně staršího věku. Místní jazyk tak přetrvává hlavně v podobě zeměpisných jmen.

Státní zřízení[editovat | editovat zdroj]

Normanské ostrovy netvoří jeden politický celek, ale sestávají ze dvou oblastí, zvaných anglicky bailiwicks (v češtině zhruba místodržitelství) – Bailiwick of Guernsey a Bailiwick of Jersey. Tyto oblasti netvoří část Spojeného království, ale jsou, podobně jako ostrov Man, dependencí britské koruny; jejich hlavou je král Karel III. Britský z titulu normanského vévody. Obě ostrovní území mají se Spojeným královstvím společnou měnovou unii, dohodu o volném pohybu (tzv. Common Travel Area) a společnou zahraniční politiku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]