Cotentin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa
Mys Lévi

Cotentin je poloostrov na severozápadě Francie, tvořící výběžek Normandie do Lamanšského průlivu. Je součástí departementu Manche. Největším městem je přístav Cherbourg-Octeville na severním pobřeží. Na severozápadním konci poloostrova se nachází mys La Hague. Západně nedaleko poloostrova leží Normanské ostrovy.

Příroda a hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Poloostrov je tvořen plochou až pahorkatou nížinou (nejvyšší bod má 191 metrů nad mořem), značnou část území tvoří bažiny. Pěstuje se ovoce a zelenina (z místních jablek se vyrábí calvados), rozšířený je chov dobytka, na pobřeží se sbírají ústřice. Na poloostrově se nachází Jaderná elektrárna Flamanville. Díky zachované přírodě a množství památek je Cotentin významným turistickým cílem (byl zařazen na seznam Villes et pays d'art et d'histoire) [1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název poloostrova pochází z latinského Pagus Constantienitis[2] (podle císaře Konstancia). V devátém století oblast obsadili Vikingové, později byla pod anglickou nadvládou.

Během bitvy o Normandii v době druhé světové války probíhaly na poloostrově těžké boje mezi americkými a německými jednotkami.

Dosud se zde hovoří starobylým normanským nářečím, zvaným Cotentinais.[3]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ot-cotentin-bocage-valognais.fr [online]. [cit. 2013-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-01. 
  2. http://www.barnesandnoble.com/w/cotentin-emory-christer/1107035999
  3. http://chansons.normandes.free.fr/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]