Channel Islands (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Channel Islands
Mapa
Mapa
Geografie
Poloha
Rozloha908,8 km²
Počet ostrovů8
Země
StátUSA
Provinciestát Kalifornie
Obyvatelstvo
Počet obyvatel4096 (2010)
Jazykangličtina
O Normanských ostrovech (anglicky Channel Islands) pojednává článek Normanské ostrovy.

Channel Islands je skupina osmi ostrovů v Tichém oceánu západně od Los Angeles. Jsou součástí okresů Santa Barbara County, Ventura County a Los Angeles County ve státě Kalifornie, od pevniny je odděluje průliv Santa Barbara Channel, který měří v nejužším místě 30 km. Souostroví má celkovou rozlohu 908,8 km² a podle sčítání z roku 2010 na něm žije 4096 obyvatel, z toho většina ve městě Avalon na ostrově Santa Catalina.[1]

Seznam ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Porost krásnoočka na ostrově Anacapa

Ostrovy mají subtropické klima, patří k nemnoha oblastem USA, kde se nevyskytuje sníh a mráz. Povrch je členitý, nejvyšší bodem je Devils Peak na ostrově Santa Cruz (740 m n. m.). Vegetaci tvoří tvrdolistý suchomilný keřový porost zvaný chaparral. Vzácnými místními rostlinami jsou borovice Torreyova, slézovec Lavatera assurgentiflora a krásnoočko Coreopsis gigantea. Okolní moře je bohaté na řasy Macrocystis pyrifera. Mořskou faunu tvoří lachtan kalifornský, plejtvákovec šedý, mnohopilák velký, siba kalifornská a další druhy. Hnízdí zde množství ptáků, například racek západní, buřňáček popelavý, ťuhýk americký nebo endemická sojka ostrovní. Izolovanost ostrovů dala vzniknout formám savců, které jsou příkladem ostrovního nanismu, jako liška ostrovní,[2] skunk Spilogale gracilis amphiala nebo vyhynulý mamut trpasličí. Jako na posledním místě se zde ve volné přírodě udržel mločík červovitý. Unikátní ekosystém je předmětem zákonné ochrany: v roce 1980 byl na pěti severních ostrovech vyhlášen Channel Islands National Park a v okolním oceánu Channel Islands National Marine Sanctuary.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Avalonu

Původními obyvateli byli Indiáni kmene Tongva, kteří žili převážně z rybolovu a těžby přírodních živic používaných při stavbě lodí.[3] Počátkem 19. století ostrovy obsadili Mexičané a od roku 1852 jsou součástí USA (Smlouva z Guadalupe Hidalgo však ostrovy výslovně nezmiňuje, což vedlo v sedmdesátých letech ke zpochybnění amerického nároku hispanoamerickými aktivisty před Mezinárodním soudním dvorem).[4] Noví usedlíci provozovali převážně zemědělství, zavlečená prasata a kozy výrazně poškodila původní přírodu, po vyhlášení národního parku bylo proto rozhodnuto o likvidaci nepůvodních druhů. Za druhé světové války souostroví obsadila americká armáda, ostrovy San Nicolas a San Clemente jsou dosud vojenskou základnou a veškeré obyvatelstvo tvoří vojenský personál, ostatní slouží převážně jako turistická destinace.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Život původních obyvatel a jejich boje s aleutskými lovci mořských savců popisuje Scott O'Dell v románu Ostrov modrých delfínů, který byl také zfilmován.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Channel Islands of California na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. cimioutdoored.org [online]. [cit. 2016-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-05. 
  2. http://www1.islandfox.org/p/about-island-fox.html
  3. Archivovaná kopie. westerndigs.org [online]. [cit. 2016-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 
  4. Archivovaná kopie. www.notesfromaztlan.com [online]. [cit. 2016-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  5. http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/jeskyne-na-ostrove-modrych-delfinu--1134343

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]