Ventura County

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ventura County
Radnice města Ventura (původně soud San Buenaventura)
Radnice města Ventura (původně soud San Buenaventura)
Ventura County – znak
znak
Ventura County – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoVentura
Statusokres
Souřadnice
Rozloha5 719,2 km²
Časové pásmoUTC-8/-7
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel843 843 (1. 4. 2020)
Hustota zalidnění147,5 obyv./km²
Jazykangličtina, španělština
Správa regionu
StátKalifornieKalifornie Kalifornie
Vznik22. března 1872[1]
Oficiální webwww.countyofventura.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ventura County je okres ve státě Kalifornie v USA. K 1. dubnu roku 2020 zde žilo 843 843 obyvatel.[2] Správním městem okresu je Ventura.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Okres se skládá z 23 sídel kalifornské metropolitní oblasti Oxnard–Thousand Oaks–Ventura. Nejlidnatějším městem je Oxnard a největší území zaujímá městská aglomerace Thousand Oaks.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Skála v Point Mugu

Celková rozloha okresu činí 5 719,2 km² až k pobřeží Tichého oceánu na jihozápadě. Z toho 940 kilometrů čtverečních (16,43 procent z celkové plochy) je voda. K území patří ostrov Anacapa z národního parku Normanské ostrovy a ostrov San Nicolas. Sever je poměrně hornatý, zalesněný a většinou neobydlený, zatímco jih je hustě obydlený. Nejvyššími horami jsou Mount Pinos (2697 metrů nad mořem), Frazier Mountain (2444 m n. m.) a Reyes Peak (2294 m n. m.), všechny v Transverse Ranges. V okrese jsou dvě desítky státních parků a přírodních rezervací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravěké piktogramy, namalované na stěně jeskyně Burro Flats
Misijní stanice s kostelem španělských františkánů San Buenaventura z roku 1782
Mapa Ventura County

Území okresu bylo obydleno od pravěku, před 10 až 12 tisíci lety je osídlili Indiáni kmene Čumašů (Chumash), po nichž se kromě místních názvů (například Ojai, Mugu nebo Sespe) dochovaly jeskynní malby piktogramů.

První evropští mořeplavci do této oblasti připluli v říjnu 1542. Byli to Španělé pod vedením Juana Rodrígueze Cabrilla a vylodili se v zátoce poblíž Point Mugu, pozdějšího hrabství Ventura. Španělská kolonizace Kalifornie začala v roce 1769, vojenskou výpravu vedl Gaspar de Portola a její kněz–misionář Juan Crespí si do deníku zapsal, že je to „dobré místo, kterému nic nechybí“. Misijní stanici pojmenovanou San Buenaventura zde roku 1782 založil františkán Junípero Serra, od roku 1891 bylo sídlo přejmenováno na Ventura. Od 90. let 18. století začal španělský guvernér Kalifornie přidělovat pozemky španělským Kaliforňanům, často bývalým vojákům. Ranče byly využívány především jako farmy pro dobytek.

V roce 1822 guvernér Kalifornie, armáda v Monterey a kněží přísahali věrnost Mexiku. Ve třicátých letech 19. století se misijní stanice San Buenaventura dostala do úpadku, klesla produktivita rančů. Roku 1836 byla správa misie sekularizována.

Mexicko-americká válka do okresu dospěla v roce 1847. Kapitán kalifornského praporu John C. Frémont našel v San Buenaventuře jen Indiány, Evropané uprchli. Cahuengskou smlouvou s mexickým generálem Andrésem Picem z roku 1848 byla Kalifornie připojena ke Spojeným státům, v roce 1849 přijala ústavu a byla rozdělena na 27 okresů. Ventura County tehdy byla jižní částí Santa Barbara County.

Roku 1861 byla otevřena první pošta Spojených států. Sucho v 60. letech 19. století vedlo k rušení rančů a skupování jejich pozemků východními kapitalisty na základě příznivých zpráv o nalezištích ropy. 1. ledna 1873 byl okres Ventura County úředně oddělen od okresu Santa Barbara, postaveny budovy soudu, banky a přístav. Roku 1887 dospěla do města Ventura výstavba jižní pacifické železniční dráhy.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2007 archeologové na staveništi objevili příbytky z roku 1800 a postupně odkryli mnjožství artefaktů po Indiánech i španělských a mexických kolonistech. V prosinci 2017 byla část okresu zasažena ničivým lesním požárem, který byl pojmenován Thomas.

Sousední okresy[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu Kern County Růžice kompasu
Santa Barbara County Sever Los Angeles County
Západ   Ventura County   Východ
Jih
Los Angeles County

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Ventura County". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. [online]. Geographic Names Information System. United States Geological Survey., 1993-01-01 [cit. 2016-04-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie. quickfacts.census.gov [online]. [cit. 2022-10-7]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]