Ťuhýk americký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŤuhýk americký
alternativní popis obrázku chybí
Ťuhýk americký
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Čeleď ťuhýkovití (Laniidae)
Rod ťuhýk (Lanius)
Binomické jméno
Lanius ludovicianus
Linné, 1766[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ťuhýk americký (Lanius ludovicianus) je středně velký druh pěvce z čeledi ťuhýkovitých. Ťuhýk americký je endemit Severní Ameriky. Pro jeho výraznou masožravost se mu v angličtině přezdívá butcherbird, neboť loví obojživelníky, hmyz, ještěrky, drobné savce a ptáky. Vzhledem ke své malé velikosti a slabým pařátům tento pták někdy nabodává svoji kořist na trny nebo ostnatý plot pro snazší konzumaci. Počet ťuhýků amerických v posledních letech výrazně klesl.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ťuhýk americký je středně velký pěvec. Od zobáku k ocasu měří přibližně 23 cm. Délka křídla a ocasu je asi 3,82 až 3,87 centimetrů. Váží v průměru 50 gramů. Zbarvení dospělého peří je nahoře šedé, s bílou až světle šedou náprsenkou a dolní partie jsou černé. Pták má černou masku, která sahá přes oči až po zobák, čímž se liší od podobného, ale o něco většího, ťuhýka severního. Křídla jsou černá s výraznou bílou skvrnou na letovém peří. Ocas je černý, lemovaný bílou barvou. Zobák je krátký, černý a výrazně zahnutý, s jehož pomocí, podobně jako mnohem větší dravci, může trhat kořist. Odlišení samce od samičky je obtížné, neboť jsou stejně zbarveni, nicméně několik studií jistý sexuální dimorfismus ve zbarvení peří a velikosti uvádí. Mláďata mají bledší šedé opeření s mírně zvlněným vzorkem. Ťuhýk americký se dožívá až 12,5 let

Potrava[editovat | editovat zdroj]

I když patří mezi pěvce, je zároveň predátorem, který loví ve dne. Požírá především hmyz, ale také pavouky, plazy, obojživelníky, hlodavce, netopýry, a malé ptáky. Velikost kořisti se pohybuje v rozmezí od 0,001 g hmyzu do 25 g myší nebo plazů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Loggerhead shrike na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-18]
  2. BioLib.cz – Lanius ludovicianus [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]