Ostrovní nanismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostra zakrslého slonaKréty

Ostrovní nanismus je stav, k němuž dochází, když u populace původně velkých živočichů (téměř vždy savců) dojde v průběhu vývoje k jejich zmenšení, protože jejich genofond byl omezen na velmi malou oblast, většinou ostrov. Tento jev byl zaznamenán u celé řady zvířat, včetně dinosaurů (např. Europasaurus) a moderních živočichů (např. slonů).

Existuje několik vysvětlení mechanismu, který ostrovní nanismus způsobuje. Většinou se uvažuje o spolupůsobení několika faktorů, mezi něž patří geneticky zakódovaná reakce na zhoršené životní podmínky, či přírodní výběr, kdy z živočichů, kteří uvízli na ostrově s omezenými potravními zdroji, přežívají jen ti menšího vzrůstu. Menší zvířata potřebují méně potravy, a tak je u nich větší pravděpodobnost, že přežijí do doby, kdy pokles množství jedinců jejich druhu v oblasti umožní obnovu vyčerpaných potravních zdrojů.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Lebka sauropodního dinosaura rodu Europasaurus

Mezi známé příklady ostrovního nanismu patří:

Tento proces se nemusí odehrávat pouze na ostrovech, ale může nastat vždy, kdy se nějaký ekosystém ocitne v izolaci od vnějších zdrojů. Mezi podobné ekosystémy patří jeskyně, pouště (oázy) a izolovaná údolí.

Kromě ostrovního nanismu existuje také opačný proces, zvaný ostrovní gigantismus, kdy se původně malá zvířata ocitnou v izolovaném prostředí bez nepřátel. Příkladem může být vyhynulý nelétavý pták dronte mauricijský, který je blízkým příbuzným holubů, obří varani, krysy, želvy apod.

Další příklady[editovat | editovat zdroj]

Liška ostrovní
Vlk japonský
Stehenní kost iguanodontida druhu Burianosaurus augustai z Mezholez na Kutnohorsku

Masožravci

Kopytníci

Další

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Insular dwarfism na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]