Struthiosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Struthiosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Pažní kost strutiosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Ankylosauria
Čeleď: Nodosauridae
Rod: Struthiosaurus
Binomické jméno
Struthiosaurus austriacus
Bunzel, 1871
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Struthiosaurus („Pštrosí ještěr“) je jeden z nejmenších známých nodosauridních dinosaurů, zároveň také jeden z nejprimitivnějších. Žil na konci křídy na území dnešního Rakouska, Rumunska a Francie. Odhady délky jsou různé, ale většinou se udávají jako 2-2,5 metru. Struthiosaurus byl tedy velmi malý ve srovnání se svými příbuznými jako byl například Ankylosaurus.

Rod byl popsán v roce 1871 a mnoho různých fosílií bylo od té doby pod něj řazeno, mnohdy však nesprávně. Dnes rozeznáváme tři platné druhy tohoto rodu: S. austriacus Bunzel, 1871; S. transylvanicus Nopcsa, 1915 (součást fauny ostrova Haţeg) a S. languedocensis Garcia a Pereda-Suberbiola, 2003. Spolu s rodem Hungarosaurus Osi, 2005 jde o jediné dosud známé zástupce kladu Ankylosauria v Evropě.

Prameny[editovat | editovat zdroj]

  • Bunzel, E. 1871. Die Reptilifauna der Gosaformationin in der Neuen Welt bei Weiner-Neustadt. Abhand. Geol. Reichsanst. Wein 5:1-18.
  • Osi, Attila. 2005. Hungarosaurus tormai, a new ankylosaur (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Hungary. Journal of Vertebrate Paleontology 25(2):370-383, June 2003.
  • Vickaryous, Maryanska, and Weishampel 2004. Chapter Seventeen: Ankylosauria. in The Dinosauria (2nd edition), Weishampel, D. B., Dodson, P., and Osmólska, H., editors. University of California Press