Struthiosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxStruthiosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Pažní kost strutiosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Čeleď Nodosauridae
Rod Struthiosaurus
Binomické jméno
Struthiosaurus austriacus
Bunzel, 1871
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Struthiosaurus („Pštrosí ještěr“) je jeden z nejmenších známých nodosauridních dinosaurů, zároveň také jeden z nejprimitivnějších. Žil na konci křídy na území dnešního Rakouska, Rumunska a Francie. Odhady délky jsou různé, ale většinou se udávají jako 2-2,5 metru. Struthiosaurus byl tedy velmi malý ve srovnání se svými příbuznými jako byl například Ankylosaurus.

Rod byl popsán v roce 1871 a mnoho různých fosílií bylo od té doby pod něj řazeno, mnohdy však nesprávně. Dnes rozeznáváme tři platné druhy tohoto rodu: S. austriacus Bunzel, 1871; S. transylvanicus Nopcsa, 1915 (součást fauny ostrova Haţeg) a S. languedocensis Garcia a Pereda-Suberbiola, 2003. Spolu s rodem Hungarosaurus Osi, 2005 jde o jediné dosud známé zástupce kladu Ankylosauria v Evropě.

Prameny[editovat | editovat zdroj]

  • Bunzel, E. 1871. Die Reptilifauna der Gosaformationin in der Neuen Welt bei Weiner-Neustadt. Abhand. Geol. Reichsanst. Wein 5:1-18.
  • Osi, Attila. 2005. Hungarosaurus tormai, a new ankylosaur (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Hungary. Journal of Vertebrate Paleontology 25(2):370-383, June 2003.
  • Vickaryous, Maryanska, and Weishampel 2004. Chapter Seventeen: Ankylosauria. in The Dinosauria (2nd edition), Weishampel, D. B., Dodson, P., and Osmólska, H., editors. University of California Press