Hungarosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hungarosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 85 miliony let

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Ankylosauria
Čeleď: Nodosauridae
Rod: Hungarosaurus
Typový druh
Hungarosaurus tormai
Ösi, 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hungarosaurus ("Maďarský ještěr") byl rod ptakopánvého obrněného dinosaura (tyreoforana).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Fosílie tohoto středně velkého obrněného býložravce jsou známy ze souvrství Csehbánya, rozkládajícího se na území dnešního západního Maďarska. Stářím jsou svrchnokřídové a spadají do geologického stupně santon (asi před 86-83 miliony let). Hungarosaurus byl zavalitý čtvernohý býložravec se zobákovitými čelistmi, jehož tělo chránil pancíř ze zkostnatělých kožních destiček (osteodermů). V současnosti je vůbec nejlépe zachovaným ankylosaurem svrchnokřídové Evropy.

Kladistická analýza ukázala, že se jedná o bazálního zástupce čeledi Nodosauridae. Byl sice vývojově pokročilejší než evropský Struthiosaurus, ale primitivnější než třeba severoamerické rody Silvisaurus, Sauropelta nebo Pawpawsaurus. Celková délka hungarosaura se pohybovala kolem 4 metrů, lebka měřila asi 32-36 cm.

Okolnosti objevu[editovat | editovat zdroj]

Hungarosaurus tormai byl objeven v počtu čtyř fosilních jedinců v otevřeném bauxitovém lomu nedaleko maďarské vsi Iharkút. Holotyp nese označení MTM Gyn/404 a je uložen v přírodovědeckém muzeu v Budapešti. Celkem je zachováno asi 450 zkamenělých kostí, včetně částí lebky. Na stejné lokalitě byly objeveny také fosílie jiných dinosaurů, ptakoještěrů, krokodýlů, ještěrek, želv a kostnatých ryb. Jejich výzkumem se dlouhodobě zabývá maďarský paleontolog Attila Ösi.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Ősi, Attila. 2005. Hungarosaurus tormai, a new ankylosaur (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Hungary. Journal of Vertebrate Paleontology 25(2):370-383, červen 2005