Sauropelta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sauropelta
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Sauropelta
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Ankylosauria
Čeleď: Nodosauridae
Rod: Sauropelta
Ostrom, 1970
Binomické jméno
Sauropelta edwardsorum
Ostrom, 1970
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sauropelta („ještěří štít“) byl až 8 m dlouhý a 3 tuny vážící býložravý "obrněný" dinosaurus ze skupiny ankylosaurů. Žil asi před 115 až 110 miliony let v období rané křídy. Jeho fosílie byly objeveny v americké Montaně a Wyomingu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Měl čtyři sloupovité končetiny, malou hlavu zakončenou zobákem a dlouhý ocas. Na pevné rohovinové kůži hřbetu i vrchu špičatého ocasu měl velké množství kostěných štítků. Z krku a plecí mu vyrůstali dlouhé ostny, zřejmě směřující do stran (na rozdíl od rodu Edmontonia).

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Pohyboval se zřejmě osamoceně nebo v malých skupinkách. Trhal rostliny svým zobákovitým zakončením čelistí a posléze je drtil drobnými zuby. Proti dravcům se nemohl bránit útěkem, protože stavba jeho těla neumožňovala ani pomalý klus, a musel se tedy spoléhat na své tělesné "pancéřování". To bylo tvořeno zkostnatělými destičkami, zvanými osteodermy.

Indiánské objevy[editovat | editovat zdroj]

Archeologické výzkumy sídlišť některých indiánských kmenů prokázaly, že části pancířů těchto dinosaurů byly využívány již před staletími jako pražící ploténky, na kterých indiáni tepelně upravovali šišky a další jedlé přírodniny.[1]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]