Nodosauridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNodosauridi
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura až svrchní křída, asi před 155 až 66 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Skvěle zachovaná fosilie rodu Borealopelta.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád Dinosauři (Dinosauria)
Řád Ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Čeleď Nodosauridae
Marsh, 1890
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nodosauridi (příslušníci čeledi Nodosauridae) byli jedna ze dvou hlavních skupin ankylosaurů - "obrněných dinosaurů". Žili v období pozdní jury a celé křídy na území Severní Ameriky, Evropy, Asie, Austrálie a Antarktidy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Všichni nodosauridi patřili stejně jako ankylosauridi mezi tyreoforany, pro které jsou charakteristické různé výrůstky a kostěné "pancíře". Byli to středně velcí až velcí dinosauři, pohybující se po všech čtyřech končetinách a živící se výlučně rostlinnou stravou. Jejich čelisti vykazovaly malé dentikulátní zuby a parasagitální linii osteodermů (kostěných destiček), kryjících jejich hřbet a břicho. Obvykle neměli kostěné palice na konci ocasu, tak jako ankylosauridi. Místo toho je zdobila série dlouhých, do stran vyčnívajících kostěných bodců, které mohly podle názoru některých paleontologů posloužit jako prostředky aktivní obrany.[1]

Vývojově nejvyspělejší podčeledí této čeledi je zřejmě podčeleď Nodosaurinae, zahrnující vývojově nejvíce odvozené druhy.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Nodosauridae byla pojmenována americkým paleontologem O. C. Marshem v roce 1890, jakýmsi základním a referenčním druhem se stal Nodosaurus.

Acanthopholis

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Klad Nodosauridae byl poprvé definován americkým paleontologem Paulem Serenem v roce 1998 jako "všichni ankylosauři příbuznější rodu Panoplosaurus než rodu Ankylosaurus". Tuto definici přejali v roce 2004 také Vickaryous, Maryanska a Weishampel. Vickarious et al. považují dva rody z této skupiny za nejistě zařazené (incertae sedis): Struthiosaurus a Animantarx. Nejprimitivnějším zástupcem skupiny je podle jejich analýzy rod Cedarpelta.

Nodosauří mumie z Alberty[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byl v dole Millenium Mine společnosti Suncor Energy odkryt skvěle zachovaný nález fosilie dosud nepojmenovaného nodosaurida, který žil na území současné severovýchodní Alberty v období spodní křídy, asi před 110 miliony let. Délka částečně zachovaného exempláře by činila asi 5,4 metru, hmotnost kolem 1400 kilogramů. Zachovala se výborně i textura hřbetního pancíře a kůže na krku dinosaura. Fosilie byla vystavena v expozici Royal Tyrrell Museum v květnu roku 2017. Podle výzkumu dochovaných melanozomů mohl být dinosaurus zaživa údajně červenavě zbarvený.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bakker, R. T. (1986). The Dinosaur Heresies, Zebra Books, New York (str. 235).
  2. SOCHA, Vladimír. Fantastický nodosaurid z Alberty. OSEL.cz [online]. 25. července 2017. Dostupné online. 

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Burns, Michael E. (2008). "Taxonomic utility of ankylosaur (Dinosauria, Ornithischia) osteoderms: Glyptodontopelta mimus Ford, 2000: a test case". Journal of Vertebrate Paleontology 28 (4): 1102-1109.
  • Carpenter, Kenneth; Bartlett, Jeff; Bird, John; and Barrick, Reese (2008). "Ankylosaurs from the Price River Quarries, Cedar Mountain Formation (Lower Cretaceous), east-central Utah". Journal of Vertebrate Paleontology 28 (4): 1089-1101.
  • Vickaryous, M. K., Maryanska, T., and Weishampel, D. B. (2004). Chapter Seventeen: Ankylosauria. in The Dinosauria (2nd edition), Weishampel, D. B., Dodson, P., and Osmólska, H., editors. University of California Press.
  • Carpenter, K. (2001). "Phylogenetic analysis of the Ankylosauria." In Carpenter, K., (ed.) 2001: The Armored Dinosaurs. Indiana University Press, Bloomington & Indianapolis, 2001, pp. xv-526
  • Osi, Attila (2005). Hungarosaurus tormai, a new ankylosaur (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Hungary. Journal of Vertebrate Paleontology 25(2):370-383, June 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]