Přeskočit na obsah

Flores

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Flores (rozcestník).
Flores
Vnitrozemí ostrova Flores
Vnitrozemí ostrova Flores
Flores
Flores
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Největší sídloMaumera
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flores je ostrov nacházející se v jihovýchodní Asii. Patří k souostroví Malé Sundy. Administrativně patří pod indonéskou provincii Východní Nusa Tenggara. Plocha ostrova je 13 540 km², počet obyvatel dosahoval v roce 2023 téměř dvou milionů (v roce 2003 přes 1,5 mil.). Největší město je Maumere. Převažují katoličtí křesťané, ale např. jih ostrova a správní město Ende má muslimskou většinu.

Ostrov je znám jako naleziště koster hominidů druhu člověk floreský.

Flores je ostrov plný nádherných scenérií, tvořených deštnými pralesy a bohatou exotickou flórou v kombinaci s hornatým terénem. Mezi městy Ende a Maumere se uprostřed ostrova nachází sopka Keli Mutu – známá svými třemi jezery, jež mění barvy. Přístavní město Labuan Bajo na západě ostrova slouží jako výchozí bod pro výlety na ostrovy Rinca a Komodo, proslavené tzv. komodskými draky – varany komodskými, největšími žijícími ještěry na světě.

Na ostrově se mluví jazykem, kteří místní lidé nazývají Bahasa Flores. Tento jazyk v sobě nese prvky oficiální indonéštiny a zároveň kulturu a tradice původních obyvatel Floresu. Část obyvatel se hlásí ke katolickému křesťanství, které zde rozšířili portugalští kolonizátoři na začátku 16. století. Značná část obyvatel vyznává též dominantní indonéské muslimské vyznání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flores (Indonézia) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]