Chaparral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalifornský chaparral

Chaparral je označení pro typ suchomilné křovinné vegetace, která se vyskytuje v centrální a jižní Kalifornii a severozápadním Mexiku (Baja California). Výraz pochází ze španělského slova chaparro, které značí houštinu nízkých křovitých dubů.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako jeho ekvivalenty v jiných částech světa, například středomořská makchie nebo jihoafrický fynbos, vzniká i chaparral v oblastech se středomořským typem klimatu, tedy s horkými suchými léty a mírnými deštivými zimami. Výrazným ekologickým faktorem jsou též nepravidelné silné požáry. Rostliny, které se zde vyskytují, mají většinou výrazné adaptace na sucho, jako jsou tuhé, úzké, sklerofylní listy a menší produkce biomasy. Na oheň rostliny reagují rychlým klíčením po přejití požáru, nebo obrážením z probuzených pupenů a nepoškozených podzemních částí.

Květena kalifornského chaparralu je velmi bohatá, s množstvím endemitů; patří k hotspotům americké biodiverzity. Tvoří ji typicky například keřovité stálezelené duby (Quercus berberidifolia, Q. chrysolepis, Q. agrifolia), keřovité pelyňky (Artemisia californica), množství medvědic (Arctostaphyllos), různé latnatce (Ceanothus), šalvěje (Salvia apiana, Salvia mellifera), škumpy (Rhus), nízké stálezelené nebo trnité slivoně (Prunus ilicifolia, Prunus fasciculata), suchomilné růže (Rosa minutifolia) a další keříky z čeledi růžovitých nebo řešetlákovitých, dále též různé kaktusy a sukulenty. Z bylin jsou hojní zástupci hvězdnicovitých, rdesnovitých nebo trsnaté traviny.

Nízký chaparral v plném květu

Vzhledově se většinou jedná o vysoké a husté, takřka neprostupné křoviny, rozlišují se však různé typy chaparralu. Blíže k pobřeží se nachází takzvaný „měkký chaparral“ s převahou nižších, zpravidla aromatických a na léto opadavých širokolistých keříků, na východních svazích hor (tedy na straně odvrácené od oceánu a s nižší vlhkostí) se pak tvoří suchý a řídký chaparral s nižší pokryvností vegetace (často jen kolem 50 %) a výskytem polopouštních druhů rostlin, jako jsou různé opuncie, agáve, juky nebo chvojníky.

Křoviny chaparralu tvoří útočiště též mnoha živočichům, zejména ptactvu.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Kromě setrvalého antropického tlaku na komerční využití pozemků (zemědělství, výstavba) je tato vegetace ohrožována též změnami ohňového režimu: při úplném potlačení požárů dochází k nadměrnému hromadění stařiny a postupné degradaci, naopak příliš časté požáry vedou k vyčerpání regeneračních sil rostlin a přeměně lokalit na běžná travinná nebo ruderální společenstva.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chaparral na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]