Myšovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMyšovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďmyšovití (Muridae)
Illiger, 1811
Podčeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Myšovití (Muridae) je velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Tvoří hlavní část podřádu myšovců, kam kromě myšovitých patří i tarbíkovití (Dipodidae), pytlonošovití (Geomyidae) a plchovití (Myoxidae). Obvykle jde o všežravce, méně častěji o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná potrava.

Žijí na zemi nebo ve vegetaci, dobře šplhají a často i skáčou. Vyznačují se krátkou dobou březosti a tím většinou i neobyčejnou plodností (výjimkou je např. krysa obecná).[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci této čeledi jsou menší 5–30 cm dlouzí savci. Jsou charakterističtí relativně velkýma očima a velkými ušními boltci, které jsou tenkostěnné a holé nebo jen málo osrstěné.[1]

Dále se vyznačují dlouhým ocasem, který obvykle přesahuje ⅔ těla. Je jen minimálně osrstěný a někdy je pokrytý zrohovatělou pokožkou vytvářející ocasní kroužky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hlodavci z čeledi myšovitých žijí po celém světě. Někteří z nich jsou silně invazní.

Tvoří nejpočetnější čeleď nejen mezi hlodavci, ale mezi všemi savci. Z celkového počtu 4089 druhů všech savců jich tato čeleď obsahuje 1336, tedy jednu třetinu.[2] V České republice z nich žije 9 druhů.[1]

Likvidace myšovitých škůdců se nazývá deratizace.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Čeleď myšovitých zahrnuje celkem 301 recentních (současných) rodů.[2] To je opět nejvíce ze všech čeledí savců (kteří dohromady vytvářejí 1192 rodů).

Těchto 301 rodů se podle prestižního online atlasu savců Mammal Species of the World seskupuje do 5 podčeledí:[3]

České názvy[editovat | editovat zdroj]

Pro naprostou většinu rodů nemáme jedinečný český název, a proto většinou označujeme více rodů stejným názvem:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ANDĚRA, Miloš; HORÁČEK, Ivan. Poznáváme naše savce. Praha: Sobotales, 2005. ISBN 80-86817-08-3. Kapitola Hlodavci – Rodentia, s. 119. 
  2. a b NOWAK, Ronald M. Mammals of the World. [s.l.]: The Johns Hopkins Universiy Press, 1999. Dostupné online. ISBN 0-8018-5789-9. S. 1499. (anglicky) 
  3. Mammal Species of the World, 3rd edition [online]. Bucknell UniveRsity [cit. 2010-07-31]. Kapitola Muridae. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-15. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]