Juka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Yuca (jiný název pro Maniok jedlý).
Jak číst taxoboxJuka
alternativní popis obrázku chybí
Yucca decipiens
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďchřestovité (Asparagaceae)
Podčeleďagávové (Agavoideae)
Rodjuka (Yucca)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juka (Yucca) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, kde je zařazen do podčeledi agávových (Agavoideae) (podle taxonomického systému APG III).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé rostliny, někdy stromkovitého vzrůstu (vzdáleně připomínající palmy), kmen může být větvený nebo nikoliv. Listy jsou zpravidla v přízemních nebo koncových růžicích, jsou přisedlé. Čepele jsou čárkovité až kopinaté s celokrajným nebo zubatým okrajem, většinou jsou tuhé a někdy i víceméně dužnaté. Květy jsou v květenstvích, latách nebo hroznech, květy jsou oboupohlavné a jsou podepřeny listeny. Okvětních lístků je 6, jsou volné nebo na bázi srostlé, často zdužnatělé, většinou bílé až krémové barvy, někdy se zelenavým či purpurovým nádechem. Tyčinek je 6, nitky jsou zploštělé, takže jsou asi stejně široké jako prašníky. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, blizny jsou většinou 3, méně často 1. Plodem je tobolka až bobule[1].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Yucca gloriosa pěstovaná pro okrasu v květináči

Rod juka je přirozeně rozšířen v Americe, a to v jižních částech USA, v Mexiku a v severní části Střední Ameriky. Je známo asi 35-40 druhů[1]. Jako okrasná rostlina se však pěstuje i jinde, někdy i v České republice.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Juky mají velmi speciální mutualismus. Opylují je totiž pouze motýli čeledi skvrnovníčkovití, kteří přenášejí jejich pyl z tyčinek jedné rostliny na bliznu druhé. Přitom do nich nakladou svá vajíčka. Vylíhlé larvy se pak živí některými z rozvíjejících se semen, nechávají jich však dost, aby se juky množily. Některé druhy skvrnovníčkovitých se však chovají zčásti odlišně, nepomáhají sice při opylování rostlin, ale svá vajíčka do nich nakladou, aby je juky ochránily před nepřáteli.[2] Juky jsou též hostitelskými rostlinami housenek rodu Megathymus, a sice druhů Megathymus yuccae,[3] Megathymus ursus[4] a Megathymus streckeri.[5]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Těchto juk jsou po Zákupech desítky, tato je v Nových Zákupech

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=135226
  2. SEGRAVES, KARI A.; ALTHOFF, DAVID M.; PELLMYR, OLLE. The evolutionary ecology of cheating: does superficial oviposition facilitate the evolution of a cheater yucca moth?. Ecological Entomology. 1 Oct 2008, s. 765–770. DOI 10.1111/j.1365-2311.2008.01031.x. 
  3. DANIELS, Jaret C. Yucca Giant-Skipper Butterfly, Megathymus yuccae (Boisduval & Leconte) (Insecta: Lepidoptera: Hesperiidae) [online]. University of Florida IFAS Extension [cit. 2010-06-07]. Dostupné online. 
  4. Ursine Giant-Skipper Megathymus ursus Poling, 1902 [online]. Butterflies and Moths of North America [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-15. 
  5. Strecker's Giant-Skipper Megathymus streckeri (Skinner, 1895) [online]. Butterflies and Moths of North America [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]