Šalvěj bílá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŠalvěj bílá
alternativní popis obrázku chybí
Šalvěj bílá (Salvia apiana)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)
Podčeleď Nepetoideae
Rod šalvěj (Salvia)
Binomické jméno
Salvia apiana
Jeps., 1908
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šalvěj bílá (Salvia apiana) je vytrvalý stálezelený polokeř z čeledi hluchavkovitých, pocházející z jihozápadu Spojených států amerických a severozápadního Mexika.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šalvěj bílá je polokeř dosahující výšky 1,3 až 1,5 metru a zhruba stejné šířky. Listy jsou kopinaté, 4-8 cm dlouhé, porostlé měkkými stříbřitě šedými chlupy a obsahují množství silic, díky čemuž jsou velmi silně aromatické. Bílé až světle fialové květy s kopinatými listeny jsou uspořádány ve složitých hroznovitých květenstvích a silně přitahují opylovače z řad blanokřídlého hmyzu a motýlů, o čemž svědčí i druhový přívlastek apiana ("včelí"). Plody jsou lesklé, světle hnědé, ve vlhku sliznatějící tvrdky.

Ekologie a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Habitus v přírodě

Vyžaduje dobře odvodněné, suché, propustné půdy a plné oslunění. Vyskytuje se nejčastěji na vysušených slunných svazích v jižní Kalifornii, v biotopech zvaných chaparral nebo v prosluněných hájích borovice těžké, zhruba do nadmořské výšky 1500 m. Roste též v křovinách na okrajích Mohavské a Sonorské pouště.

Z etnobotanických důvodů je pěstována i mimo svůj původní areál. Rozmnožovat ji lze řízky či semeny. Na živiny není náročná, snese i extrémní sucho, nepřečká ale teploty pod bodem mrazu.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Detail květenství

Šalvěj bílá je hojně využívána domorodými indiánskými kmeny jižní pacifické oblasti. Její jedlá semena tvoří důležitou součást tradičního pokrmu piňole, což je ochucená směs drcených semen využitelná jako základ pro různé kaše, těsta atp. Listy a výhonky byly pojídány, z kořenů se připravoval posilňující odvar pro ženy po porodu. Listy a semena byly využívány pro čištění očí, žvýkání dezinfikuje ústní dutinu. Čaj má antiseptické a antiperspirační účinky, působí jako žaludeční tonikum a snižuje laktaci.[2]

Pálení sušených aromatických listů a vykuřování bílou šalvějí mělo zvláštní význam ve spirituálních tradicích původních kmenů, kde sloužilo především k rituální očistě lidí a míst. Značné oblibě se těší též v novodobých duchovních směrech Západu, navazujících na tradice přírodních národů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salvia apiana na anglické Wikipedii.

  1. White Sage: Traditional Uses and How To Grow It At Home. Epic Gardening. 2018-03-11. Dostupné online [cit. 2018-07-11]. (anglicky) 
  2. a b Rancho Santa Ana Botanic Garden. Salvia apiana Jepson [online]. USDA [cit. 2012-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]