Portál:Druhá světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Stroop Report - Warsaw Ghetto Uprising 12.jpg

Povstání ve varšavském ghettu byl ozbrojený konflikt mezi Wehrmachtem a varšavskými Židy v průběhu druhé světové války. Hlavní boje začaly 19. dubna 1943, houževnatý židovský byl zlomen odpor zlomil až 16. května 1943. Od roku 1940 nacisté soustřeďovali více než tři milióny polských židů do extrémně přeplněných ghett v různých polských městech.Varšavské ghetto bylo založeno 15. října 1940, na 2,4 % rozlohy Varšavy muselo tísnit cca 30 % obyvatel – 380 000. Mnoho lidí zemřelo na následky nemocí a vyhladovění ještě před začátkem deportací do koncentračních táborů. Po té co do ghetta pronikly zvěsti, že Treblinka je vyhlazovacím táborem a v důsledku toho se zbývající židovští obyvatelé rozhodli bojovat. Za tímto účelem založili odbojové organizace Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) a Żydowski Związek Wojskowy (ZZW). 18. ledna 1943 vpochodovalo 1 000 německých vojáků do ghetta, nikdo ze Židů se ale již k deportaci nehlásil a Němci byli až do 22. ledna partyzánským způsobem přepadáváni. Přestože měla zbraň pouze desetina Židů, podařilo se jim německé vojáky zahnat, židovské ztráty však dosahovaly až 80 %. Každý bojovník měl revolver s 10-15 náboji a několik granátů nebo Molotovových koktejlů. Panoval však nedostatek těžších zbraní – Židé měli jen několik pušek a 1-3 kulomety. Panoval také všeobecný nedostatek munice. Němci byli naopak vybaveni opancéřovanými vozidly, bojovým plynem, plamenomety, bombardéry, tanky a dělostřelectvem. Cílem útoku Němců se stalo Muranowského náměstí, kde Židé předchozí den vyvěsili polskou vlajku a vlajku s Davidovou hvězdou. Zničením synagogy 16. května byly dle prohlášení SS boje oficiálně ukončeny, přesto ještě po mnoha měsících podnikali zbylí přeživší Židé útoky na německé hlídky.

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Schéma Kaiten 1

Řízené torpédo typu Kaiten 1 konstrukčně vycházelo z torpéda typu 93 (Dlouhé kopí). Už od začátku byl vyvíjen jako sebevražedná zbraň. Do výzbroje Japonského císařského námořnictva byl Kaiten 1 zařazen v únoru 1944. Pro přepravu Kaitenů se používala loď nebo ponorka.

Piloti Kaitenů byli dobrovolníci, kteří byli vybíráni převážně z řad pilotů námořnictva. Vybíráni byli pouze fyzicky a psychicky zdatní jedinci. Ti, kteří měli manželky a děti, byli automaticky vyřazeni. Odmítnutí uchazeči se často hlásili k letectvu jako piloti Kamikaze.

OSOBNOST MĚSÍCE

Rydz roku 1939

Maršál Edward Śmigły-Rydz, někdy také Edward Rydz-Śmigły, pseud. Śmigły, Tarłowski či Adam Zawisz (11. březen 1886, Berežany2. prosinec 1941, Varšava) byl od roku 1936 hlavním velitelem Polských ozbrojených sil, politickým představitelem Druhé Polské republiky hroutícího se Polského státu v roce 1939 a velitel polských sil, které se postavily Sovětům a Němcům při invazi do Polska a podle polských zákonů také v době napadení Polska 17ti denním potenciálním prezidentem Polské republiky. I přes jeho obrovské zkušenosti se mu nepodařilo uhájit Polsko před německou invazí.

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

POMOZTE

OBRÁZEK MĚSÍCE

Bundesarchiv Bild 101I-0762-281-30, Oslo, deutsche Kfz und Panzer I.jpg
Německé tanky v Oslo.

CITÁT MĚSÍCE

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

1945

KATEGORIE

INFORMACE

Navrhněte články vhodné k umístění na portál!

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Druhá světová válka}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.