Děmjanský kotel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Děmjanský štít“

Děmjanský kotel či Děmjanská kapsa je termín pro dlouhý výběžek v sovětsko-německé frontě ve Velké vlastenecké válce, o který byly v roce 1942 a 1943 svedeny mohutné boje.

Po bitvě u Moskvy byla německá armáda zahnána čerstvými sovětskými jednotkami zpět na západ místy až o několik stovek kilometrů. Německému 2. armádnímu sboru se však podařilo udržet ve vysunuté baště u Děmjanska. Snahou Rudé armády bylo tento nebezpečný výběžek, který mohl sloužit jako základna k dalším německým ofenzívám, zlikvidovat. Proto docházelo k útokům, jejichž vyvrcholením bylo 8. února 1942 obklíčení 12., 30., 32., 123. a 290. divize Wehrmachtu a divize SS Totenkopf u Děmjanska. Hitler chtěl jednotky za každou cenu v tomto prostoru zachovat, a tak nařídil zásobování obklíčených vojsk letecky. Německá armáda bojovala nejen s nepřítelem, ale i s mrazem. Díky úspěšnému leteckému mostu se však podařilo zvládat zásobování. Kotel byl proražen 21. dubna 1942 německými jednotkami, přičemž vznikl koridor, který spojil hlavní německé síly s vyčerpanými jednotkami. Otevřením kotle se nic nevyřešilo. Sověti přišli o tisíce obětí, zdecimovaná byla i německá vojska, i když její ztráty byly početně nižší. Děmjanská kapsa dále vázala téměř stotisícovou německou armádu, stejně jako značný počet vojáků Rudé armády.

Fronta na přelomu let 1942 - 1943

Boje v této oblasti trvaly prakticky až do podzimu roku 1942 a 28. listopadu došlo k další sovětské ofenzívě proti německým vojskům. Útok byl zahájen mohutnou dělostřeleckou přípravou a Sověti si vytvořili téměř absolutní nadvládu ve vzduchu. Německá obrana, která zde byla v uplynulých měsících vybudována, však byla příliš silná a neumožňovala rychlý postup Rudé armády. Sověti do poloviny ledna ztratili deset tisíc mužů a přes 400 tanků. Německé ztráty na lidech však byly vyšší, čítaly téměř 18 tisíc mrtvých, raněných a nezvěstných. Německé velení zvážilo situaci a rozhodlo o postupném vyklizení kotle. Sovětská vojska byla v této době přeskupena, došlo k jejich doplnění a 15. února 1943 začal další útok Rudé armády. Německým vojskům se však za těžkých ústupových bojů podařilo poměrně úspěšně do 27. února 1943 vyklidit Děmjanskou kapsu a vyhnout se tak hrozícímu obklíčení.

Související články[editovat | editovat zdroj]


Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu