Vilemína Nizozemská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Královna Vilemína v roce 1909

Vilemína Nizozemská, celým jménem Vilemína Helena Pavlína Marie Oranžsko-Nasavská (vlámsky Wilhelmina Helena Pauline Maria van Oranje-Nassau (31. srpna 1880 v Haagu - 28. listopadu 1962 na zámku Het Loo u Apeldoornu) byla nizozemská královna od roku 1890 do roku 1948, kdy abdikovala ve prospěch své dcery Juliany.

Vilemína byla dcerou nizozemského krále Viléma III. a jeho druhé ženy Emmy Waldeck-Pyrmont. Když se narodila, žil ještě Alexandr (1851-1884), poslední ze tří jejích nevlastních bratří z prvního manželství jejího otce s Žofií Württemberskou, a Vilemína nebyla brána do úvahy jako budoucí panovnice. Její otec však přežil i tohoto svého syna a sám zemřel, když princezna měla 11 let. Vilemína se stala následnicí trůnu, do její plnoletosti však místo ní vládla její matka jako regentka.

V roce 1901 se provdala za německého prince Jindřicha, vévodu von Mecklenburg und Schwerin, playboye a pijáka, který ji podváděl a měl několik nemanželských dětí; mezi příčiny manželských krizi však jistě patřila i série nezdařených královniných těhotenství. Ulehčení přineslo narození jediného potomka královského páru, princezny Juliany, 30. dubna 1909.

Královnu Vilemínu přesto čekal nelehký osud: drama první světové války, světová krize v roce 1933 i úpadek Nizozemska jako koloniální velmoci, v roce 1940 dokonce své království musela opustit, když nacistické Německo okupovalo Nizozemí. Z exilu v Londýně pak na dálku řídila boj s německými okupanty.

V roce 1945 se triumfálně vrátila zpět do Holandska. Tři roky nato, 4. září 1948, po 58 letech vlády Vilemína abdikovala ve prospěch scé dcery Juliany; poté byla nazývána královnou matkou s titulem princezny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wilhelmina (królowa Holandii) na polské Wikipedii a Guillermina I de los Países Bajos na španělské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu
Předchůdce:
Vilém III.
Znak z doby nástupu Nizozemská královna
18901948
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Juliána