Operace Saturn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eastern Front 1942-11 to 1943-03.png

Operace Saturn (prosinec 1942 - únor 1943) byla jedna z válečných operací Velké vlastenecké války, která navazovala na bitvu u Stalingradu.

Po skončení operace sovětských vojsk pod krycím jménem Uran došlo k obklíčení německých vojsk u Stalingradu. Další operace byla naplánována ve směru na Rostov na Donu, kde mělo podle sovětských představ dojít k odříznutí německých vojsk na Kavkaze. Pokus Mainsteinových tankových vojsk o proražení blokády obklíčených německých jednotek ve Stalingradu však znamenal komplikace pro další postup Rudé armády. Jeho vojska nadále operovala mezi Donem a Volhou a neumožňovala Sovětům podniknou rozhodný útok. Intenzita sovětských útoků se stupňovala a v prosinci 1942 již byla neudržitelná. Hitler si byl vědom, že by mu mohlo hrozit i zde obklíčení a proto vydal rozkaz k postupnému stažení svých jednotek z Kavkazu.

Sovětům se sice nepodařilo do konce roku 1942 dosáhnout vytyčeného cíle, ovšem postupně obsazovali další území a podařilo se jim zcela přerušit zásobovací trasy do obleženého Stalingradu. Tuto operaci nazvali jako "Malý Saturn."

Jednotky Osy v oblasti Operace Saturn v polovině prosince 1942[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Operace Saturn ve Wikimedia Commons