Bitva o Velikije Luki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa

Bitva o Velikije Luki bylo vojenské střetnutí během Velké vlastenecké války, které probíhalo ve dnech 19. listopadu 1942 - 16. ledna 1943. Jednalo se o významné střetnutí sovětských a německých vojsk ve na sovětsko-německé východní frontě.

Velikije Luki je ruské starobylé město s pevností, které je důležitým dopravním uzlem, o který byl sveden boj již při sovětském protiútoku v bitvě pod Moskvou. V průběhu roku 1942 bylo město odstřelováno sovětským dělostřelectvem a rozhodující útok byl plánován na konec roku.

19. listopadu 1942 začala operace Uran a bezprostředně na ni navazující operace Prsten, tyto dvě operace znamenaly nejprve obklíčení a následně i zničení německých vojsk soustředěných u Stalingradu. Současně s nimi probíhaly jak útok na Velikije Luki tak i operace Mars u Rževa. Obě tyto operace vázaly větší německé zálohy na jiných úsecích fronty tak, že se nedaly použít k vyproštění obklíčených německých vojsk v kotli u Stalingradu.

Sovětská přesila zde byla obrovská, proti zhruba 20 tisícům Němců útočilo přibližně 100 tisíc vojáků Rudé armády. Němcům se během listopadu dařilo město poměrně úspěšně bránit, ovšem Sověti nasadili v druhé polovině prosince do bojů velké množství tanků, odřízli město a pronikli dovnitř. Počátkem ledna 1943 byla již ve městě pouze dvě ohniska odporu, která byla do poloviny ledna zlikvidována. Rudá armáda zvítězila za cenu zhruba 30 tisíc mrtvých a raněných, německé ztráty činily 17 tisíc mrtvých a raněných a 3 tisíce zajatých.

Související články[editovat | editovat zdroj]