Donbas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donbas na mapě Ukrajiny
Vlajka Doněcké oblasti naznačuje podzemní nerostné bohatství.

Doněcká uhelná pánev (ukrajinsky Донецький вугільний басейн; rusky Донецкий угольный бассейн) neboli Donbas (ukr. Донбас; rus. Донбасс) je rozsáhlý těžební a průmyslový region na východní Ukrajině. Název je odvozen od řeky Doněc, přítoku Donu. Žije zde přes 8 milionů lidí, z nichž zhruba polovina jsou Ukrajinci, polovina Rusové; převládajícím jazykem je ruština.

Poloha, geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Donbas zahrnuje dnešní Doněckou a Luhanskou oblast, východní část Dněpropetrovské oblasti (okolí Pavlohradu) a také západní část Rostovské oblasti náležící k Ruské federaci. Na jihu zasahuje k Azovskému moři. Největším městem a centrem jedné z největších evropských aglomerací je Doněck (1 milion obyv.); další velká města s více než 250 000 obyvateli jsou Luhansk, azovský přístav Mariupol, dále Makijivka a Horlivka a ruské Šachty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie oblasti sahá do 17. století, kdy byly objeveny rozsáhlá solná ložiska. Solné doly jsou dodnes v provozu a tamní sůl se vyváží i k nám do Česka.

Rozsáhlá uhelná ložiska byla objevena v 18. století a zapříčinila průmyslový boom v 18. až první polovině 20 století. Jméno Donbas bylo odvozeno od řeky Doněc, která regionem protéká.

Místní horníci se zapsali do historie v roce 1941, kdy byla zformována 383. hornická střelecká divize složená výhradně z místních horníků. Tato divize nejprve v roce 1941 neúspěšně bránila Doněck před nacisty, poté ho v roce 1943 dobyla zpět a v roce 1945 se zúčastnila bitvy o Berlín.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

  • těžba uhlí,železa, manganu; hutnictví aj.

Související články[editovat | editovat zdroj]