Luhansk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luhansk / Lugansk
Луганськ / Луганск
Luhansk / Lugansk – znak
znak
Luhansk / Lugansk – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 102 m n. m.
Stát: de iure Ukrajina Flag of Ukraine.svg,

de facto Novorusko Vlajka

oblast: Luhanská Flag of Luhansk Oblast.png
administrativní dělení: 4 rajóny (Район): Žovtnevyj, Leninskyj, Kam'janobridskyj, Artemivskyj.
Luhansk / Lugansk na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 257 km²
počet obyvatel: 452 789 (2005)
hustota zalidnění: 1761,8 obyv. / km²
etnické složení: Ukrajinci, Rusové
náboženské složení: Pravoslavné křesťanství
správa
starosta: Serhij Kravčenko
oficiální web: http://www.info.lg.ua/
telefonní předvolba: +380-642
PSČ: 91000

Luhansk (ukrajinsky Луганськ) či Lugansk (rusky Луганск) je město ležící na východní Ukrajině na soutoku řek Vilchivka a Luhanka, které se nedaleko vlévají do Severního Donce. Luhansk je administrativním centrem průmyslové a převážně ruskojazyčné Luhanské oblasti a zároveň nejvýchodnějším oblastním centrem Ukrajiny. 28. dubna 2014 byla v Luhansku vyhlášena samostatná lidová republika.

Město je druhým největším sídlem Donbasu a centrem 700tisícové aglomerace. Počet obyvatel samotného města je 453 000 (2005); v 90. letech se pohyboval okolo půlmilionové hranice, v posledních letech však s útlumem průmyslu klesl o několik desítek tisíc.

Název a dějiny[editovat | editovat zdroj]

Katedrála svatého Vladimíra byla založena roku 1993 a dostavěna v roce 2006.

Historie města sahá do roku 1795, kdy zde britský průmyslník Charles Gascoigne založil železárny. Luhansk získal status města v roce 1882. Pro svou polohu se stal důležitým průmyslovým centrem východní Evropy, významným odvětvím se stala výroba lokomotiv.

Město bylo v letech 19351958 a dále v letech 19701990 pojmenováno Vorošilovgrad/Vorošylovhrad (Ворошиловград) podle sovětského důstojníka a politika Klimenta Vorošilova, který odsud pocházel. V roce 2006 byl ohlášen nález eneolitického pohřebiště a svatyně, která byla používána ještě v době bronzové a která díky svému pyramidálnímu tvaru vyvolala nejrůznější spekulace o kultuře, která zde sídlila ve 4. tisíciletí př. n. l.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Luhansk je průmyslové město a jedno z hlavních center strojírenství v zemi. Nachází se zde největší evropská lokomotivka Luhanskyj teplovozobudivnyj zavod, jež zaměstnává přes 7000 osob; motorové i elektrické lokomotivy vyrobené v Luhansku jezdí po území celého bývalého Sovětského svazu. Funguje zde několik vysokých škol. Ve městě je zavedena tramvajová (1934) a trolejbusová doprava (1962), velkou část výkonů převzaly v poslední době maršrutky. Luhansk leží na hlavní trati spojující Donbas s jihozápadním Ruskem.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Převažuje Ruská národnost (85.3%) nad ukrajinskou (13.7%). Dále zde žijí Bělorusové, Židé a další malé menšiny. 89 % obyvatel má ruštinu za mateřský jazyk.

Ukrajinská krize[editovat | editovat zdroj]

Během Ukrajinské krize docházelo v Jihovýchodě Ukrajiny k Proruským demonstracím a v Donbasu došlo k ozbrojenému povstání. Byly zde vyhlášeny státy Luganská a Doněcká lidová republika. Luhansk je hlavním městem LLR. [zdroj?]

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]