Severní Doněc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Severní Doněc
Се́верский Доне́ц
Сі́верський Доне́ць
Severní Doněc u Šypylivky, Luhanská oblast
Severní Doněc u Šypylivky, Luhanská oblast
Základní informace
Délka toku 1053 km
Plocha povodí 98 900 km²
Průměrný průtok 200 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Středoruská vysočina (Rusko)
200 m n. m.
Ústí
řeka Don, zhruba 150 km od Rostova na Donu (Rusko)
0 m n. m.
Protéká
RuskoRusko Rusko (Belgorodská oblast), UkrajinaUkrajina Ukrajina (Charkovská, Doněcká, Luhanská oblast), RuskoRusko Rusko (Rostovská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Azovské moře, Don

Severní nebo řidčeji Severský Doněc, též zkráceně Doněc, Donec (rusky Северский Донец [Severskij Doněc], ukrajinsky Сіверський Донець (Siverskyj Donec) je řeka, jejíž pramen (Belgorodská oblast) i ústí (Rostovská oblast) leží v jihozápadním Rusku, nejdelší část toku však leží na Ukrajině (Charkovská, Doněcká, Luhanská oblast). Je 1053 km dlouhá. Povodí má rozlohu 98 900 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Na horním toku nad městem Belgorodem je řeka přehrazena hrázemi a je v podstatě tvořena kaskádou přehrad. Níže byla postavena Pečeněžská přehrada, jež má rozlohu 86 km² a zásobuje vodou město Charkov. Pod ní se říční údolí rozšiřuje a v říční nivě se nachází řada starých ramen. U Doněcku teče řeka v úzké dolině a nedaleko ústí se rozděluje na tři ramena. Ústí jako největší přítok zprava do Donu, jenž patří do úmoří Azovského moře.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný průtok vody ve vzdálenosti 119 km od ústí činí 159 m³/s. Zamrzá v prosinci až v lednu, někdy až na začátku února a rozmrzá na konci až na začátku dubna. Od února do dubna dosahuje nejvyšších vodních stavů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná v délce 222 km do města Doněck. Řeka dala název Donbasu, těžební a průmyslové oblasti na východní Ukrajině. Větší města na řece jsou Belgorod (Rusko), na Ukrajině pak Čuhujiv, Izjum, Svjatohirsk, Rubižne, Lysyčansk, Sjeverodoneck, Sčasťje, opět v Rusku Doněck, Kamensk-Šachtinskij, Belaja Kalitva. V ústí leží přístav Usť-Doněck. U vesnice Rajgorodok se od řeky odpojuje přivaděč Severní Doněc – Donbas o délce 130 km.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu