Poltava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poltava
Полтава
Poltava – znak
znak
Poltava – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 132 m n. m.
Stát: Ukrajina
oblast: Poltavská oblast
administrativní dělení: 3 městské rajónyLeninský, Říjnový, Kyjevský
Poltava na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 103 km²
počet obyvatel: 320 200 (2007)
hustota zalidnění: 2971 obyv. / km²
etnické složení: Ukrajinci (88 %), Rusové
náboženské složení: Pravoslavné křesťanství
správa
starosta: Oleksandr Mamaj
oficiální web: http://www.meria.poltava.ua
telefonní předvolba: +380-642
PSČ: 91000

Poltava (ukrajinsky a rusky Полтава; polsky) je město ležící mírně na severovýchod od středu Ukrajiny, zhruba 350 km východně od Kyjeva. Protéká jím řeka Vorskla. Poltava je centrem stejnojmenné oblasti, důležitou dopravní křižovatkou a kulturním centrem historického ukrajinského regionu Slobodská Ukrajina. V současné době má město 320 000 obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Poltava v polovině 19. století

Město bylo založeno zřejmě již v 9. století, písemné doklady jsou však až z roku 1174 (pod názvem Ltava, který se později změnil na Oltava, resp. Poltava. Ve 14. století se stala součástí Litevského velkoknížectví a posléze Polska, přičemž sousedila s neklidnou oblastí Divokých Polí. Během války proti polské nadvládě (1648-1658) byla sídlem zvláštního regimentu kozáků. Poté se Poltava stala součástí ruské říše; roku 1709 v bitvě u Poltavy porazil Petr I. Veliký švédská vojska. V roce 1803 se Poltava stala sídlem jedné z gubernií carského Ruska; během 19. století bylo město centrem kulturního života Ukrajiny (působil zde např. první spisovatel moderní ukrajinštiny, Ivan Kotljarevskyj). Hospodářský rozvoj nastal po příchodu železnice (po roce 1870). Na konci 19. století zde žilo již 53 000 obyvatel, z nichž 56 % byli Ukrajinci, a po 20 % Rusové a Židé. Od roku 1937 je město centrem Poltavské oblasti. Po 2. světové válce vznikla nová sídliště a budovy kulturních institucí, roku 1962 do ulic vyjely trolejbusy.

Kultura a památky[editovat | editovat zdroj]

Střed města tvoří klasicistní půlkruhové náměstí s toskánským sloupem připomínajícím vítězství nad Švédy a získání 18 jejich děl. Chrám Povýšení kříže, budovaný v letech 1699–1709, je cennou a zachovalou ukázkou ukrajinského baroka. Bývalá Velká synagóga slouží od roku 1941 jako hudební škola. Budova Gogolova divadla je z r. 1958, sídlo významného vlastivědného muzea vzniklo roku 1964.

Říjnový park v Poltavě

osobnosti spjaté s městem[editovat | editovat zdroj]

Kyjevské nádraží v Poltavě

Doprava a hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Poltava je významnou křižovatkou železnic i silnic mezi Kyjevem, Kremenčukem, Charkovem a Donbasem. Ve městě jsou dvě zhruba stejně důležitá nádraží, Kyjevské a Jižní. Rychlé vlakové spojení s Kyjevem (3,5 h) a Charkovem (2 h) nabízí prestižní spoj UZ Stolyčnyj Ekspres; kromě Myrhorodu je Poltava jeho jedinou zastávkou. MHD zajišťují trolejbusy, autobusy a maršrutky. Hlavním průmyslovým odvětvím je strojírenství a lehký průmysl.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]