Levobřežní Ukrajina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žlutě

Levobřežní Ukrajina (ukrajinsky Лівобережна Україна) je označení části ukrajinského území na levém břehu Dněpru, které se na Perejaslavské radě či Perejaslavské dohodě - setkání kozáckého shromáždění vedené hejtmanem Bohdanem Chmelnickým a zástupci ruského cara Alexeje Michajloviče roku 1654 v Perejaslavi - dohodlo na připojení levobřežní Ukrajiny k carskému Rusku. Rok 1654 je tak považován za datum připojení Levobřežní Ukrajiny k Rusku. Po andrušovském míru (1667) mezi Polskem a Ruskem byla Levobřežní Ukrajina potvrzena mírovou smlouvou jako součást Rusi, zatímco Pravobřežní Ukrajina zůstala součástí Polsko-litevské unie (Rzeczpospolita).

Termín neoznačuje veškeré současné ukrajinské území na východ od Dněpru, neboť jeho dolní tok a Krym (později „Nová Rus“) byl tehdy vazalským územím Osmanské říše. Levobřežní Ukrajinu tvořily dnešní Černihovská, Sumská a Poltavská oblast a části Kyjevské, Čerkaské a Dněpropetrovské oblasti.

Díky své přechodné autonomii v rámci Ruského impéria v podobě kozáckého hetmanátu bývá levobřežní Ukrajina zvána také Hetmanščyna.