Javoříčko (Luká)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Javoříčko
Javoříčko vypálené 5. května 1945

Javoříčko vypálené 5. května 1945

charakter sídla: malá vesnice
domů: 17
PSČ: 783 24
součást obce: Luká
okres: Olomouc
katastrální území: Javoříčko (0,64 km²)
Javoříčko
Red pog.png
Javoříčko
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce

Javoříčko (něm. Jaworitsch) je místní část obce Luká na Litovelsku, poblíž Bouzova, asi 1 km od Javoříčských jeskyní. Současné osídlení je pozůstatkem z osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS jako mstu za vraždy v hájovně provedené partyzánským oddílem Jermak.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Javoříčku pochází z roku 1348. V průběhu své existence několikrát mění své jméno. Je nazývána například jako Javorica, Javorov nebo Javoří (Jaworzie, Jaborzi). Nedaleko Javoříčka stával kdysi hrad Špránek. Ten společně s Javoříčkem vystřídal několik majitelů. Dále pak v letech 1464 - 1538 patřila vesnice panství v Bílé Lhotě.

Současné malé osídlení je pozůstatkem velké osady, kterou 5. května 1945 srovnalo se zemí přepadové komando SS jako pomstu za vraždu Hildy Viktorinové a dětí Hennelore a Manfreda dne 9.dubna 1945 na hájovně v Javoříčku. Tato vražda byla provedena členy partyzánské skupiny Jermak-Fursenko, za což byly vypáleny všechny budovy kromě kapličky a školy. Přitom byli také popraveni všichni muži starší 15 let, které SS-mani dopadli. O život jich přišlo celkem 38. Je zde zřízeno pietní místo památník obětí druhé světové války vzpomínající na tuto událost.

Další události v datech[editovat | editovat zdroj]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HEKELE, František. Dějiny Javoříčka. Dolní Kounice : Národní knihtiskárna, 1946.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]