Dělník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dělník je obecné označení pro člověka, který se převážně živí manuální prací. Jeho hlavním zdrojem obživy je tedy činnost vykonávaná hlavně jeho rukama. Označení je ale velmi obecné, protože dále nijak nespecifikuje příslušnou činnost ani obor, ve kterém je tato činnost vykonávána. Proto bývá toto slovo často doplňováno dalšími upřesňujícími přívlastky - např. textilní dělník (textilák), zemědělský dělník (zemědělec), lesní dělník (lesák), stavební dělník (stavbař), hutní dělník (huťař), dělník z Pragovky (Pragovák), dělník ze Škodovky (Škodovák) apod.

Dělník může vykonávat pouze pomocné práce, pak hovoříme o nekvalifikovaném dělníkovi nebo o pomocném dělníkovi, dělník vyučený v nějaké řemeslné činnosti respektive vzdělaný v nějakém oboru bývá označován jako kvalifikovaný dělník.

Pokud není ve sdělení nebo v textu specifikováno, o jakého dělníka se jedná, je nutno, pokud možno, tyto informace odvodit z dalšího kontextu. Některé specifické dělnické profese toto označení nepoužívají vůbec, příkladem budiž třeba horník nebo havíř pracující manuálně v dolech.

Společenská skupina dělníků bývá souhrnně označována pojmem dělnictvo.

Mezi dělníky obvykle nespadají také vykonavatelé některých manuálních uměleckých profesí, kteří se běžně živí rukama - kupř. sochaři, malíři a jiní profesionálové v oblasti výtvarných umění.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

V dobách bývalého socialistického režimu před listopadem 1989 se do tzv. dělnické třídy řadili pouze lidé, kteří vykonávali své dělnické povolání jakožto zaměstnanci za mzdu, do této společenské skupiny nebyli obvykle zahrnováni žádní živnostníci a to ani když se živili svýma rukama.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo dělník ve Wikislovníku