Továrna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Továrna (hovorově fabrika, dříve také manufaktura) je velká průmyslová budova nebo více budov (komplex budov případně tovární areál), kde lidé nebo stroje vyrábí výrobky ve velkém.

Továrnou se také přeneseně označuje osoba nebo věc, produkující velké množství produktů. Karel Čapek například ve svém románu Továrna na absolutno označuje přeneseně auta, produkující záření „absolutno“, jako továrnu. Například větou: „kouří jako fabrika,“ se běžně přeneseně zdůrazňuje fakt, že produkuje velké množství kouře (například auto) nebo spotřebovává velké množství tabákových výrobků (osoba).

Pokud nejde o velkou budovu používá se spíše označení výrobna nebo pro ještě menší bývá označována dílna. Výrobna bývá také někdy označována část továrny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Italská Arsenale di Venezia založená v Benátkách roku 1104 je první příklad továrny v moderním slova smyslu. Stovky let před průmyslovou revolucí produkovala velké množství lodí na montážních linkách z jednotlivých částí. Produkovala možná až jednu loď denně a v největším rozmachu zaměstnávala na 16 000 lidí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOVAŘÍK, Emil. Průmyslové stavby. Praha : SNTL - nakladatelství technické literatury, 1986.